Každé struhadlo je vybaveno tajnou stranou, kterou Češi vůbec neumí používat. Umí ale zázraky

Umíte využít všechny kuchyňské nástroje, které máte doma? Jak často například používáte hrubou, tzv. čtvrtou stranu struhadla? Víte vůbec, k čemu je dobrá?

Struhadlo se čtyřmi stranami

Když se řekne struhadlo, většina z nás si zřejmě představí klasické čtyřstranné struhadlo. Každá strana je jiná, má odlišnou strukturu a slouží jiné funkci. Jedna strana strouhá velmi jemně, druhá naopak na hrubší kousky a třetí – užší strana – slouží k porcování zeleniny na větší plátky. Zbývá nám hrubá strana s vystouplými noži, která vytváří spíše rozmačkané pyré, než že by skutečně strouhala. Možná proto ji nepoužíváte. Ale budete se divit – právě tohle je totiž funkce této strany struhadla.

Klasické přesnídávky

Dnes už jen málo lidí čtvrtou stranu struhadla používá a málokdo ví, k čemu slouží. Dříve se totiž díky ní snáze připravovaly dětské přesnídávky. Ovoce či zelenina se na této části struhadla krásně naporcovaly na pyré s velmi drobnými kousky.

Pokud si tedy chcete připravit ovocné pyré a nemáte po ruce klasický mixér (třeba na chalupě), zkuste to právě na této straně struhadla.

Prokleté čištění

Nejen u ní, ale především u této strany struhadla je poměrně velký problém s čištěním. Velké množství suroviny zůstává nalepené na struhadle a zaseknuté na drobných vystouplých nožích. Jednoduchý tip zní – uvařte vodu ve velkém hrnci, přidejte jedlou sodu a nechte struhadlo odmočit.

Využití v moderní domácnosti

Je nám jasné, že dneska si přesnídávky raději koupíte nebo si je připravíte v mixéru. Na této straně struhadla tak můžete alespoň strouhat muškátový oříšek, citronovou kůru, ořechy nebo skořici. Někteří lidé ji používají také pro strouhání česneku – to není zcela ideální, neboť většina stroužku zůstane nalepená na struhadle, ale pokud nemáte jinou možnost, můžete ho použít i v tomto případě.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
1 měsíc

Tvl, další piča, co objevila Ameriku a chce poučovat 🤣

Jana Havlova
Jana Havlova
1 měsíc

Na této straně se strouhají brambory na sejkory.