Každý týden za jídlo ušetřím 1000 korun oproti snaše. Ta holka neumí nakupovat

Nakoupit kvalitní, zdravé, ideálně nezpracované potraviny a přitom nezkrachovat, to je vyšší dívčí. Ač to chce trochu kreativity a odvahy ke změně, ušetřit se dá vždycky, a ne za cenu snížení kvality. Schválně, posuďte, jestli děláte všechno, co vám poradíme.

Napište si seznam

Jistě, to je přece samozřejmost. Ne není. V dnešní době už spoustu lidí nákupní lístek připraven nemá. A pokud ano, tak není sofistikovaně poskládaný. Tvorbě nákupního seznamu předchází jedna důležitá činnost – plánování jídelníčku. Když si dopředu rozmyslíte, co budete v následujícím týdnu vařit, poznamenáte si opravdu jen věci, které potřebujete. Nestane se vám pak, že máte ve špajzu osmý balík těstovin prostě proto, že je dobré těstoviny raději koupit.

Jakmile jste v obchodě, seznamem se řiďte. Znáte to, co oči nevidí, srdce nebolí, takže se raději moc nerozhlížejte. A pokud je i toto pro vás příliš těžký úkol, vyberte si nějaký levnější řetězec a objednávejte online. Ano, zaplatíte za dopravu, ale nikdy za zbytečnosti navíc.

Berte v potaz slevy

Slevy veďte v patrnosti, ale nepropadněte jim. Pokud mají ve slevě mandarinky, zatímco vy máte na lístku pomeranče, můžete svou preferenci snadno změnit. Ale brát zákusky jen proto, že jsou ve slevě, přitom máte doma čerstvě napečeno? To ne.

Vyberte si svůj obchod

Tento krok vyžaduje trochu času a uvažování, ale než abyste zběsile přejížděli z jednoho obchodu dd druhého kvůli o dvě koruny levnějšímu jogurtu, zkuste si vybrat obchodní řetězec, který nabízí vám sympatické zboží za sympatické ceny a máte ho po cestě.

Foto: Shutterstock

Nebojte se některých konzervovaných a mražených potravin

Lidé často věří mýtu, že například mražená zelenina není tak dobrá jako čerstvá. K syrové konzumaci asi ne, ale pokud z ní plánujete vařit polévku nebo ji podusit na přílohu, rozdíl opravdu nepoznáte, ani chuťově, ani výživově. Proto zvažte, jestli některé potraviny nenakoupit konzervované či mražené. Mají navíc delší trvanlivost, takže se vám nestane, že je nestihnete spotřebovat.

Zapomeňte na zpracované potraviny

A to hlavně co se sladkostí týče. Nejen, že je nepotřebujete vůbec, ale mnohem levněji a zdravěji vás vyjde, když se pokusíte si něco doma připravit ze základních surovin.

Nebuďte líní

Nastrouhaný sýr nebo na kousky nakrájené maso je velmi lákavé, ale samozřejmě, že si za svou lenost zaplatíte. Snažte se kupovat základní potraviny, které si zpracujete a upravíte sami.

Porovnávejte ceny

Ne, nemusíte strávit v obchodě celý den, abyste ušetřili 20 korun, ale váháte-li mezi větším a menším balením, mrkněte, jak vychází cena za gram nebo kilogram. Abyste náhodou spíš neprodělali.

Noste si svoje tašky

A poslední, velmi, velmi podstatná rada. Nezapomeňte si na nákup donést své tašky. Vždy mějte nějakou erární v kabelce a několik erárních v autě. Nejen, že ulehčíte své peněžence, ale také životnímu prostředí. A ruku na srdce – ty igelitky, které budete donuceni koupit, toho stejně moc nevydrží. Nejlepší jsou velké nosné tašky, my třeba používáme ty ze švédského modrožlutého obchodu. Jsou nejlepší.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments