Kdo má v Česku auto, od roku 2024 musí platit nový poplatek. Nikdo to nevěděl, ale teď to ruplo

Letošní rok je skutečně náročný a lidé musí platit nové poplatky, kam se podívají. Nejde přitom jen o konsolidační balíček, který každou domácnost ochudil přinejmenším o desítky tisíc. Stále nenasytnější jsou i soukromé společnosti. Mnoho však vychází z nových předpisů, které k nám proudí a jimiž se musíme řídit.

Miliony létají vzduchem

V roce 2024 mnoho majitelů vozidel zjišťuje, že si za svoje auto pořádně připlatí. A to přitom za standardní službu, nic navíc z toho nezískají. Došlo totiž k aplikaci evropské směrnice o motorových vozidel do tuzemského zákonodárství. Z kapes lidí to vytáhne nemalé peníze, které budou chybět na jiné věci.

Nejde o nic jiného než povinné ručení, které se poměrně zásadním způsobem mění. Dosud bylo možné uzavřít smlouvu s limitem 35 milionů, který se zdál být více než velkorysý. Někoho však napadlo, že to už nestačí a novým minimem je tedy najednou 50 milionů korun.

Nově tak budete moci napáchat o patnáct milionů vyšší škody než dříve, a případně to pokryje pojišťovna. Teď si pravděpodobně představujete, jaký karambol byste na silnici museli způsobit a kolik aut rozbít, aby to vydalo na takovou sumu.

Pravdou je, že to není zase tak jednoduché a v tomto případě se ani příliš nepočítá s poškozenými auty, které jsou nemilé, ale rozhodně ne nejdražší. “I když zničíte velmi drahé auto, škoda na něm bude pořád v řádu jednotek milionů, což by pokryl i původní limit. Klíčový rozdíl je hlavně ve škodě na zdraví a ušlém zisku,” řekl odborník na pojištění Martin Daneš.

Může se to hodit

Pokud byste totiž někomu nedopatřením přivodili trvalé následky, a ten někdo by byl například podnikatel s obrovskými příjmy, o něž by přišel, je na místě úhrada ušlého zisku. A tam to může být opravdu hodně drahé. Teoreticky by nemusel stačit ani onen limit 50 milionů. Proto pojišťovny jako druhou úroveň nabízejí rovnou 100 milionů korun.

Čtěte také: Velká česká banka má problémy. Klientům zmizely z účtů peníze

Drtivá většina řidičů v České republice však dosud měla povinné ručení s limitem 35 milionů. Automatické navýšení si vyžádá úpravu smlouvy a především to, že budete platit peníze navíc. Žádná pojišťovna totiž nenabídne takto navýšené krytí za stejnou částku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments