Kdo nechá nabíječku v zásuvce, ten to v Česku brzy slízne s velkými následky

V dnešní době, kdy je elektronika nedílnou součástí našich životů, se zdá, že nabíječky jsou zapojeny ve zdi téměř nepřetržitě. Avšak stále častěji se ukazuje, že nechat nabíječku v zásuvce, i když není používána, není jen plýtvání energií, ale může to přinést i další vážné následky.

Neviditelný spotřebič

Nabíječky zapojené do zásuvky, i když nejsou připojené k žádnému zařízení, stále spotřebovávají elektrickou energii. Tento jev, známý jako “standby” spotřeba, může představovat značnou část vaší celkové elektrické spotřeby, což se odrazí na vaší energetické fakturě. V Česku, kde ceny energií neustále rostou, může mít toto zdánlivě nevinné chování významný dopad na domácí rozpočet.

Bezpečnostní rizika

Kromě finančních důsledků představuje ponechání nabíječky v zásuvce také potenciální bezpečnostní riziko. Přetížené elektrické obvody a staré nebo poškozené nabíječky mohou vést k přehřátí a v nejhorším případě i k požáru. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí má ve zvyku nechávat nabíječky v zásuvkách i přes noc, zvyšuje se riziko, že takové incidenty mohou mít fatální následky.

Ochrana životního prostředí

Spotřeba energie má také přímý vliv na životní prostředí. Redukcí zbytečné “standby” spotřeby energie nejen ušetříte peníze, ale také přispějete k ochraně životního prostředí snížením emisí skleníkových plynů. Každý malý krok k úsporám energie má význam v širším kontextu boje proti klimatickým změnám.

Malý krok vede k velkým změnám

Jednoduché zvyky mohou vést k velkým změnám. Odpojování nabíječek, když nejsou používány, je snadný krok, který může mít pozitivní dopad na vaši peněženku i na planetu. Investice do chytrých zásuvek nebo přepěťových ochran s vypínačem může usnadnit tento proces a poskytnout další úroveň ochrany.

Výzvy spojené s neustálým zapojením nabíječek do zásuvek jsou reálné a mohou mít dalekosáhlé následky. Přijetím proaktivního přístupu k používání a správě našich elektronických zařízení můžeme nejen chránit naše domovy a snižovat naše výdaje, ale také přispět k udržitelnější budoucnosti.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 měsíc

Podejte hmatatelný důkaz o spotřebě, když na ní není nic připojeno- vy jste to snad někdy měřila ?

František
František
2 měsíců

🤣 Kdo nechá nabíječku v zásuvce, ten to v Česku brzy slízne s velkými následky…..Ty vago p. Lorencová děkuji za radu.Tak že raději až půjdu spát tak vypnu všechno ze zásuvky lednici TV atd. abych se neulízal.🤣😂😂😂🤣 A máme tu další pisatelů blábolku na AAzdravi.cz 😂😂😂😂

Denny
Denny
2 měsíců

Přesně tak. Paní je hloupá až to hučí. Neví nic z fyziky ani dalších kdysi exaktnich předmětů. Mimochodem nabíječka spotřebuje na Stand by za rok asi 2,6 Kč… Ale že např. Modem na WiFi bere 1000 X víc to jaksi nic. Asi fakulta humanitních studií produkuje dostatek pseudo odborniků.

Michal
Michal
2 měsíců

Mám bezdrátovou takže je v zásuvce Nonstop.

Miloš
Miloš
2 měsíců

A co zdroje na různé domácí komponenty. Jako jsou routery, satelitní přijímače, tv boxy, které mají také externí napájení. To bych musel vypnout celý byt.

Michal
Michal
2 měsíců
Reply to  Miloš

Ale ty spotřebiče máte předpokládám vypnuté v takzvaném pohotovostním režimu. Tak to nežere skoro nic.

Miloš
Miloš
2 měsíců
Reply to  Michal

Ano jistě vypnuté. Ale strašila s tím požárem. I když se zdrojem a v zásuvce fungují už 30 let.

Ivan
Ivan
2 měsíců
Reply to  Michal

Jenže nabíječka,pokud k ní není zapojen spotřebič /mobil/ nežere skoro nic. Vytahovat je ze zásuvky z hlediska spotřeby je bezvýznamné, jedině kvůli nebezpečí požáru.

Jaromír
Jaromír
2 měsíců

Co se týče moderních nabíječek telefonů tak je to nesmysl
Pokud není nabíječka připojena k nabíjenému přístroji nemá žádnou nebo neměřitelnou spotřebu. Při delší nepřítomnosti v domácnosti je dobré ji pro klid vyjmout ze zásuvky.