Kdo nekasíruje 13. důchod, dělá velkou chybu. Češi přicházejí roky o pořádný balík, neví o tom

Dostáváme se do stavu, kdy v důchodu bude každá koruna dobrá. Můžeme totiž zapomenout na každoroční štědré valorizace, které se staly pravidlem v minulých letech. Naopak, roste tlak na to, aby už se penze tolik nezvyšovaly a aby naopak klesaly – přinejmenším vůči průměrným mzdám.

Můžete si hodně přilepšit

A co kdybychom vám řekli, že v takové situaci si můžete pomoci třináctým důchodem? O tomto instrumentu se v minulosti nějakou dobu debatovalo a padalo v úvahu, že by mohl být zaveden samotným státem. Ale ještě, že se tak nestalo. Jinak bychom byli s důchodovým systémem v ještě větší šlamastyce.

Přesto můžete dodatečnou penzi čerpat a mohli jste to děla už celé roky. Pakliže jste tak nečinili, obírali jste jen sami sebe. Právě v této době se ale vše významně zjednodušilo. Jak poukazuje finanční analytik Jaroslav Brychta, lidé si mohou dodatečný příjem zajistit pomocí svých úspor, které se jim netečně povalují na účtech.

Je to případ právě zejména důchodců, kteří vůbec netuší, že by ze svých celoživotních úspor mohli mít ještě něco jiného, než že je jednou předají svým vnoučatům. Ne, neradíme zde, abyste je vzali a projedli, ačkoliv i to je určitá možnost, protože předávat majetek příštím generacím nemá zase takový smysl, pokud třeba strádáte nebo byste si rádi vylepšili svůj životní standard.

To by ovšem nebyl třináctý důchod. Ten musíte skutečně čerpat jakoby navíc, aby vás o nic jiného nepřipravoval. A ono je to skutečně možné. Dokonce jen na pár kliknutí, pakliže ve své bance máte zřízené internetové bankovnictví.

Foto: Shutterstock

Udělejte to hned

Klíčem je nenechávat peníze na běžném účtu, ale přesunout je na některý lépe úročený produkt, kterých dnes banky nabízejí celou řadu. Jde zejména o spořicí účty nebo termínované vklady. Tam můžete získat úrok přesahující i pět procent.

Pokud na takový účet přesunete své celoživotní úspory, začnou vám generovat pasivní příjem, zatímco na běžném účtu pouze ležely ladem. V případě, že jste ušetřili půl milionu, můžete si ročně přijít na příjemných 25 tisíc korun. Kdo si vyšetřil celý milion, může počítat s padesáti tisíci a tak dále.

Zkrátka a dobře, bylo by velkou chybou nevyužít takové příležitosti, když se vám naskýtá.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
6 měsíců

Vaše kecy už známe, pořád píšete o vysokých duchodech, je to lež, já beru 14314 důchod, nájem 8900, 1000 léky, p0jisteni 560 spočítejte si kolik mám na stravu