Kdo vyhodí spadaná jablka, měl by si dát rovnou pohlavek. Jejich využití je naprosto skvělé

Možná právě také řešíte problém, co s opadanými potlučenými nebo nahnilými jablky. Pokud je posbíráte zavčas, můžete z nich upéct štrúdl. Nebo jiný jablečný koláč. Jsou-li už ale nahnilá nebo jich je příliš mnoho, třeba po vichru či kroupách, hodí se leda tak do kompostu. Dodají mu alespoň tolik potřebný dusík.

Obohatí kompost

Neměli byste do něj ale házet plesnivé ovoce. Protože v tom případě hrozí, že si roznesete spory plísní spolu s hnojivem po celé zahradě.

Někdy zůstanou na jabloni plody, i když strom už shodí listy a připravuje se na zimu. Taková jablka ale mohou být napadena larvami můr nebo jinými škůdci. K jídlu se proto moc nehodí. Pořád v nich ale je spousta živin, které půda přivítá.

Přidáte-li ale do kompostu jablek příliš mnoho, vznikne v něm i zbytečně mnoho dusíku. Proces rozkladu se tak zpomalí a váš kompost bude zbytečně kašovitý. A to asi nechcete.

Rozhodně opadaná jablka nenechávejte ležet na zemi. Budou se za nimi stahovat různí škůdci a vosy. A když je později napadne plíseň, může se rozšířit i na strom, ze kterého spadly.

Foto: Shutterstock

Vyrobte si jablečné hnojivo

Čerstvé ovoce je bohaté na minerály a vitamíny. Nahnilá jablka jsou proto vynikajícím hnojivem pro květiny i zeleninu na vaší zahradě. Kromě kompostu si proto z opadaných jablek můžete vytvořit skvělé tekuté hnojivo, které s nadšením přivítají všechny vaše rostliny.

Potlučená i nahnilá jablka vložte do sudu, naplňte ho ze 2/3 vodou a zakryjte víkem. Sud nechte stát na slunci, abyste urychlili proces fermentace.

Po 10 – 12 dnech budete mít jablečné hnojivo připravené. Z této koncentrované směsi si připravte roztok v poměru 1l hnojiva na 10l vody. A můžete začít se zaléváním zahrady.

Samozřejmě, pokud se vám nechce ztrácet čas fermentací, postačí, když jablka nakrájíte a kolem rostlinek je zahrabete do půdy. Ony už si z nich potřebné živiny vytáhnou samy.

Foto: Shutterstock, zdroje: Rural Sprout, LeafScore

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments