Když vám na zahradě rostou houby, není to dobré. Okamžitě musíte začít jednat

Houby na zahradě čas od času vyrostou snad každému. Proč rostou, kdy rostou, jsou nebezpečné, nechat je, nebo se jich zbavit? Odpovědi na všechny svoje otázky naleznete právě zde.

Proč a kdy rostou na zahradě houby?

Houby vám vyrostou, když k tomu mají vhodné podmínky. Mokro, teplo a vlhko houby přímo přitahuje, a to tak moc, že vyrostou klidně i v anglickém trávníku. Houby se často objeví také když máte na trávníku rozkládající se organickou hmotu, třeba kompost nebo i posekanou trávu. Houby nejsou známkou špatného trávníku, protože rostou pouze ve zdravé půdě.

Jsou houby pro mou zahradu škodlivé?

To je individuální. Pokud máte zvědavého psa nebo všetečnou kočku, mohou být houby vysoce nebezpečné pro ně. Samotnému trávníku houby žádnou škodu nezpůsobují, naopak. Rozkládají organickou hmotu, čímž zvyšují množství živin v půdě, napomáhají také rostlinám. Ale je jasné, že z estetického hlediska s nimi nemusíte být tak úplně spokojeni. Navíc hojný výskyt hub může signalizovat příliš kyselou půdu. Tak co s tím?

Foto: Shutterstock

Jak se hub zbavit?

Někdy stačí jen počkat. Jakmile se totiž změní podmínky, oteplí se, ochladí se či se sníží vlhkost, houby zmizí samy. Pokud čekat nechcete, klidně houby opatrně z trávníku vytáhněte, a to včetně podhoubí. Tím zabráníte rozšíření hub po vaší zahradě. Pomoct si můžete ruční motyčkou.

Jak předcházet růstu hub na vaší zahradě?

  • Pravidelně sekejte trávu. V kratší trávě se drží méně vlhkosti. Sekejte s košem.
  • Dvakrát do roka provzdušněte trávník. Pořiďte nebo zapůjčte vertikutátor a hurá na věc.
  • Zbavte se organické hmoty. Kompost na nevhodném místě (nemusíte ho rušit úplně, jen jej přemístěte co nejdál od trávníku), již výše zmíněná posekaná tráva, neshrabané listí nebo neudržované venkovní květináče mohou být zdrojem přebytečné vlhkosti, která růst hub podporuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: hydrobuilder.com, idealhome.co.uk

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments