Když vyhodíte obal od drahých vajíček, dejte si rovnou pohlavek. Má úžasné využití

Na první pohled nezajímavý a nevábný obal od vajíček. Budete překvapeni, jaké má v domácnosti využití. Přinášíme několik tipů, jak zpracovat kartonové obaly od menšího i většího počtu vajíček. Rozhodně je nevyhazujte.

Kartonový obal není papír

Dost možná se pro vás jedná o novou informaci, ale obal od vajíček není určený do modré popelnice. Nejedná se o papír, který by mohl být znovu použit. Proto by měly kartonové obaly od vajíček končit v běžném komunálním odpadu a bez užitku se hromadit na skládkách. Můžete to snadno změnit. Naučte se kartonové obaly kreativně využívat, stanou se součástí vaší domácnosti.

Namísto komunálního odpadu lze kartonový obal použít do kompostu. Musí být ale zpracován na menší kousky a proložený zeminou či smíchaný s jiným organickým materiálem.

Levná mulčovací hmota

Kartony od vajec jsou snadno tvarovatelné a měkké. Můžete je použít namísto mulčovací kůry na vyznačení zahradních cestiček nebo okrajů záhonků. Ochrání před prorůstáním plevele a přirozeně časem zetlí. Neobsahují nic, co by při tlení mohlo ohrozit vaše záhony, můžete je směle nahradit novými obaly.

Foto: Shutterstock

Levná sadba

Drobná semínka je třeba před zasetím na záhonech nechat vyklíčit. To se týká nejčastěji různých salátů, které po vyrašení lístků opatrně přesadíte na záhonek. Abyste rostlinku nepoškodili, je vhodné využít kartony od vajec. Každé semínko má své místo a po vyrašení karton jednoduše rozstříháte. Přesazení pak provádíte i s kalíškem z kartonu, ten se po krátkém čase rozloží a rostlina v záhonku dobře prospívá.

Krmítko pro ptáky

Kartonem stačí provléci dvě šňůrky a zavěsit jej na strom nebo pod stříšku. Žlábky po vejcích pojmou dostatek krmení a ptákům se na krmítku dobře zobe s dostatkem prostoru. Ve venkovním prostředí se krmítko může rozmočit, snadno jej ale vyměníte za nové. Častá výměna má výhodu v čistotě krmítka, ptáci nebudou ohroženi žádnou infekcí, která se může vyskytovat v tradičních dřevěných krmítkách, které neprochází žádnou údržbou.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
1 rok

Kdybych měla vše schovávat tak mám z bytu smetiště!Kdo tohle píše 🤔

Radomír
1 rok

Obaly od vajec , ruličky od WC papíru , takhle vypadá vyspělá země ? 😂

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Radomír

Jj, nastává doba tzv. trpaslíků 😛
Ještě chybí pletení rohožek ze starých fuseklí a obrubníky k záhonům z petek…

Aster
Aster
1 rok

Tak levná sadba – hm – tuhle pitomost už mám za sebou – ta samá semínka paprik volně zasetá v květináči rostla výborně, ta v kartonu od vajec stagnovala ve stadiu prvních dvou pravých lístků – tak jaký sajrajt to asi obsahuje a co by to asi udělalo v kompostu?

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Aster

Nejlepší využití spálit v kamnech.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Pavel

To je fakt – dokud ještě nějaká kamna máme – za nedlouho nám je zakážou taky…

Jano
Jano
1 rok
Reply to  Pavel

Kto skusil vyuzit karton ako substrat pre pestovanie hlivy ustricnej?

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Aster

Mám s kartony od vajec coby sadbovači dlouholeté zkušenosti, především je používám taky pro papriky. A vždycky rostly úplně stejně jako ty volně seté.
Jen bych měl výhradu k tomu údajně rychlému rozložení. Já si tedy rychlé rozložení představuju jinak, než že na podzim bude jasně patrný tvar toho “kalíšku”, ještě po dvou letech najdu v záhonu jeho tlející zbytky.

Takže za mě: jako sadbovač či roztrhat karton od vajec na kousky do kompostu – klidně ano. Ale “vyzdobit” si tímhle zahradu? 🤣🤣

Last edited 1 rok by Tomáš
Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Jenže mi takto dopadla i rajčata a nevím proč – prostě nerostly. Po přesazení rostly normálně – tak nevím, kde je zakopaný pes.
Podotýkám, že ve stadiu prvních dvou pravých lístků setrvaly sazenice cca 3 týdny – a to normální není.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Aster

Zkusím jen hádat: mohlo se stát, že ten karton uschl? V tom případě mohl poškodit jemné kořínky sazeničky. Já ten karton se sazeničkami dávám do plastové misky třeba od masa, a v té udržuju pořád vodu.

Jano
Jano
1 rok
Reply to  Tomáš

Skuste vyuzit karton ako substrat na pestovanie hlivy ustricnej