Konec lockdownu díky nosnímu spreji? Slibný lék nám může vrátit život, na který jsme zvyklí, tvrdí vědci

Jedno nás v této nelehké krizi může povzbuzovat. Farmaceutické firmy po celém světě najaly ty nejlepší mozky, které nyní pracují na mnoha slibných lécích, z nichž některé snad již brzy vstoupí na trh a dají nám proti koronaviru opravdu účinnou zbraň. Spolu s vakcínami potom mohou vést k tomu, že se vrátíme k běžnému životu, na který jsme byli až do pandemie zvyklí. Jedním z nejslibnějších přípravků je speciální nosní sprej, který podle výrobce dokáže zabránit přenosu koronavirové infekce, jak informuje server deníku The Telegraph.

Ochrana na 48 hodin

Vědci jsou přesvědčení, že tento nosní sprej by mohl do značné míry ukončit omezení společenského života. Tvrdý lockdown by skončil, děti by se mohly vrátit do škol, lidé do kanceláří a všichni by se pak mohli setkávat mezi sebou. Chystaný nosní sprej sice nezabrání onemocnění, ale měl by zabránit šíření infekce až na dva dny. Další skvělou zprávou je to, že by mohl být k dispozici už toto léto.

Dosud bezejmenný sprej obsahuje látky, které nejsou ničím novým a už jsou schváleny pro lékařské použití. Také proto nepotřebuje žádné další povolení od regulačních orgánů. Jeho receptura pomáhá předcházet nákaze dalších osob tím, že zachytí virus v nose do zvláštního povlaku, ze kterého nemůže uniknout. Virus je tak neaktivní a neškodný. Vědci, kteří na spreji pracují, oznámili, že laboratorní experimenty prokázaly účinnost spreje z hlediska zabránění šíření infekce, a to na dobu 48 hodin.

Virus se nedostane z nosu ven

Výrobek je kombinací antivirové látky zvané karagenan, která se běžně používá jako zahušťovadlo a roztoku gellan, což je želatina schopná přilnout k buňkám uvnitř nosu. Ve výsledku tak dojde k rozprostření látky uvnitř nosu, takže se virus nemůže dostat ven. Sprej je nutné použít čtyřikrát denně, aby vytvořil kýženou ochranu na další dva dny. Sprej je zcela bezpečný a zdravotně nezávadný, takže je možné ho používat každých 20 minut, pokud se člověk nachází v rizikovém prostředí s větším množstvím osob.

Za vývojem spreje stojí vědci z univerzity v Birminghamu, kteří sprej vyvíjejí od dubna minulého roku. Vedoucí vývoje, lékař Richard Moakes, sebevědomě tvrdí, že by nás sprej mohl uchránit před sociální izolací a ukončit lockdown. V současné době probíhají jednání s farmaceutickými společnostmi, které by měly zajistit masovou výrobu spreje.

Přestože naše nosy filtrují každý den tisíce litrů vzduchu, před infekcí neexistuje dostatečná ochrana a většina virů se do vzduchu přenáší nosem. Sprej, který jsme vytvořili, poskytuje takovou ochranu, ale zároveň dokáže zabránit přenosu viru z člověka na člověka,” uvedl jeden z vědců podílejících se na vývoji, Liam Grover.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments