Koronavirus nepostupuje dost rychle. Potřebujeme promořit 60 % populace, říká epidemiolog Prymula

Opatření přijatá proti koronavirové nákaze zabrala. Teď se ale ukazuje, že zabrala možná až příliš dobře. Epidemiologové totiž začínají opatrně mluvit o tom, že koronavirus českou společností neprostupuje dostatečně rychle, což ji paradoxně činí zranitelnou v dalších vlnách epidemie, které jsou podle všeho nevyhnutelné.

Opravdu to není chřipka

Epidemiologové by byli rádi, kdyby se podařilo vytvořit kolektivní imunitu, byť jen částečnou. Jenže ta předpokládá, že se s virem v nějaké podobě setká alespoň 60 % obyvatelstva. “K tomu jsme ale hodně daleko, statisticky se tu s virem potkalo velmi malé procento lidí,” řekl Lidovým novinám hlavní epidemiolog Roman Prymula. Pod jeho vedením přitom v příštím týdnu odstartuje plošné testování až 28 000 jedinců, které by mělo napovědět, jak moc koronavirus českou populací prostoupil. Očekávají se nicméně výsledky podobné těm z Rakouska, kde se zjistilo, že se s koronavirem zatím nepotkalo ani jedno procento obyvatelstva.

Jakkoliv by bylo z epidemiologického hlediska vhodné nechat Čechy koronavirem promořit, je tu jeden zásadní faktor, který to pravděpodobně neumožní. A tím je vysoká smrtnost, respektive velké množství případů s vážným průběhem. V žádném případě není možné jednoduše srovnávat čísla obětí s chřipkovou epidemií. Koronavirus po celém světě dokázal, že když se rozjede, nezvládne ho žádný zdravotní systém.

Koronavirus nás drží v kleštích

Nemůžeme nechat epidemii proběhnout skokově, protože by počet osob ve vážném stavu přerostl naše kapacity,” vysvětluje Roman Prymula. “Proto bude cesta k tomu ideálnímu stavu trvat několik let, nikoliv týdnů či měsíců. To není úplně optimistický výhled, proto musíme doufat, že se podaří nalézt efektivní lék či vakcínu, abychom nemuseli dalších několik let dodržovat opatření podobná těm dnešním.

Sám Prymula se domnívá, že koronavirus se zatím české populace příliš nedotkl. “Ideální by bylo zjištění, že 60 procent populace nemocí prošlo v bezpříznakové formě. To bychom slavili velký úspěch, protože už by nám mnoho nehrozilo. Jenže to je futurologistická, nereálná možnost. Spíše si myslím, že skončíme na tom druhém pólu očekávání a zjistíme velmi nízké zastoupení dříve či aktuálně nakažených.

Počet nakažených však podle Prymuly v příštích týdnech přeci jen poroste. Povede k tomu totiž rozvolňování ochranných opatření. Ideální by bylo, kdyby se toto uvolňování podařilo nastavit tak, aby nárůst počtu nakažených postupoval lineárně a zdravotní systém by tak mohl vážně nemocné odbavovat postupně.

Hlavní epidemiolog přiznává, že o koronaviru stále víme příliš málo. Tento virus dokáže překvapit i ve chvílích, kdy už si myslíme, že ho dobře známe. Velkým problémem je komplikovaný záchyt nakažených, kteří jsou poměrně dlouhou dobu bez příznaků.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
84 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments