Čtrnáctiletá dívka dostala koronavirus z jogurtu. Epidemiolog Prymula před podobnými případy varuje

Vzhledem k tomu, že Češi proti koronaviru zatím nemají žádnou kolektivní imunitu, stačí k přenosu opravdu málo. Dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že plošné testování vzorku populace přineslo zjištění, že s koronavirem se u nás setkalo maximálně několik promile z celkového počtu obyvatelstva. To znamená, že po první koronavirové vlně pravděpodobně přijdou další, které mohou být podle expertů ještě silnější.

Koronavirus se šíří nečekaně

Epidemiolog Roman Prymula zopakoval, že zdaleka není vyhráno. Uvedl, že koronavirus nesmíme podceňovat, protože se šíří velmi agresivně a nečekaně. Poukázal na případ čtrnáctileté dívky ze Zlínska, která se nakazila dosti nepravděpodobným způsobem. “Je třeba říct, že došlo k případu, kdy se zákazník nakazil jenom tím, že si šel koupit jogurt do té prodejny. Nic jiného neudělal, a přesto u něj došlo k výskytu nákazy.” Ještě podivnější je skutečnost, že dívka měla při nákupu rukavice.

Tento případ se stal v prodejně s potravinami a smíšeným zbožím, která měří 405 metrů čtverečních. Personál obchodu přitom dodržoval přísná hygienická opatření. Pečivo se zde prodávalo pouze balené a několikrát denně docházelo k dezinfekci povrchů. Pokladny byly ohrazeny plexisklem. U vstupu byla k dispozici dezinfekce, stejně jako jednorázové rukavice.

Přesto se tento obchod stal epicentrem nákazy v oblasti. Celkem je s ním spojeno 41 nakažených. Šlo o zaměstnance, zákazníky a jejich rodinné příslušníky. Lidé se přitom před obchodem nesrocovali a navštěvovali ho individuálně.

Obchody představují riziko

Podle Prymuly to zatím není důvod k tomu, aby docházelo k opětovnému zpřísňování opatření. Jde zatím o jeden podobný případ, nicméně je třeba ho brát jako varování.

Každopádně je jisté, že obchody jsou rizikovými místy. Přitom jedna z německých studií poukazovala na to, že riziko nákazy v supermarketu je velmi malé. “Vidíme, že tomu tak není,” dodal k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Před nákazou nemusí ochránit ani rouška či další pomůcky.

Část expertů očekává, že po uvolnění restriktivních opatření dojde k tomu, že epidemie opět nabere na obrátkách. Vzhledem k tomu, že vyčerpané vlády už nebudou mít takový manipulační prostor a nebudou pravděpodobně moci znovu na delší dobu uzavřít ekonomický provoz, může být druhá vlna poměrně závažná.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.