Koukejte se rozdělit o důchod. Kdo to neudělá, má problém. Jurečka odhalil velkou novinku pro důchodce v Česku

Je skutečně s podivem, jak moc začal stát šetřit na důchodcích. V tomto ohledu nastal doslova dokonalý obrat, který vůbec nikdo nečekal. Přitom mnozí se obávali toho, že penzisté jsou dnes již natolik silnou skupinou, že jim bude každý nadbíhat. A i kdyby se mělo proškrtat všechno možné, na navyšování důchodů vždy peníze budou.

Jsou tu velké rozdíly

Inu, dopadlo to jinak a po letech bezbřehého navyšování penzí, díky kterým se dostaly až na úroveň Německa a dalších vyspělých států, které však mají ekonomiky s úplně jinými platy a produktivitou práce, se teď zařadila zpátečka a jede se do protisměru.

Důchodová reforma nepřinese pouze očekávané navýšení věku pro odchod do důchodu, s nímž už se tak nějak počítá, ale skutečně zásadní změny, které budou mít vliv na výši penzí. Předně dojde ke zrušení výchovného, které se nejprve bude postupně snižovat, až v roce 2030 skončí zcela.

Je to skutečně neslavný konec tak masivně podporovaného a propagovaného produktu. Navíc je otázkou, zda se tady škrtlo na správném místě, jelikož to bylo právě výchovné, které řešilo propastný rozdíl mezi důchody mužů a žen v České republice. Ministerstvo práce a sociálních věcí však oznámilo, že má v rukávu něco lepšího.

Bude to fungovat?

Jde o takzvaný společný vyměřovací základ manželů. Půjde v podstatě o to, že se muž bude muset se ženou o důchod svým způsobem podělit. Respektive oba budou důchodové pojištění odkládat na jednu pomyslnou hromádku, ze které potom bude dvojici vyplácena rovnoměrná penze.

Komplikace spočívá do určité míry v tom, že jde o dobrovolnou aktivitu, na které se musí pár shodnout. Tam, kde shoda nenastane, bude mít žena rázem velký problém, jelikož bude bez výchovného i společného vyměřovacího základu. Její důchod tak bude podstatně nižší než manželův. Pochopitelně vycházíme z tradičního modelu, kdy je to žena, kdo vychovává ratolesti, a naopak muž, který se může dále nerušeně věnovat své kariéře.

Čtěte také: A je to tady. Stát sebere důchodcům v Česku peníze. Stane se tak poprvé v historii

Bude každopádně zajímavé sledovat, jak moc tento apel zabere. Pakliže se to nesetká s úspěchem, bude to třeba řešit opět nějak jinak, například určitou povinností v tomto ohledu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jitka
11 dní

Nikdy nedosáhneme na úroveň Německa,dokud budou ve vládě tito pěti neodborni pěti lháři.

Aleš
Aleš
11 dní

Takže seberou tzv.výchovné maminkám, které žijí samy, čili je nepodporuje manžel ze svého důchodu.No pěkně “děkuju”😡

Adam
Adam
12 dní

Jurečka je magor a celá vláda by měla dobrovolně odstoupit. Brečí že nejsou peníze a samí rozkrádají republiku. A ti kteří těmto kovbojum věří, tak by se měli podívat kam naše peníze putují a jak si organizují různé mejdany!!!

Stanislav
Stanislav
17 dní

tak hlavně že sami vystudovali za peníze důchodců a Jurečka?…už mu nějak otrnulo po tom jeho pruseru v prosinci..

Tony
Tony
17 dní

Proč bere důchodcům?Ti vybudovali stát! Proč dává peníze darebakum co pro stát neudělali vůbec nic a jen berou peníze za nic. Jak nechce dělat tak až zdechne!!

Lukáš
Lukáš
18 dní

Prase Jurečka by potřeboval dostat po tom rypáku zloděj zlodějský darebák. Ti důchodci se nadřeli budovali atd a co z ty almužny teď mají ? Hovno ! A furt do nich budete kopat prasata.🖕 Hlavně že se cpou peníze na zbrojení pro UK reklamy a jiných nesmyslů a hlavně pro sebe prasata nenažraný !!! 😠 🤮 🤮🤮🤮 Do plynu s celou vládou. A taky ti pisálkové by potřebovali přes držku a jak já bych si přál potkat aspoň jednoho novináře tak by mu tekla krev z rypáku a sbíral zuby.

Jiri
Jiri
16 dní
Reply to  Lukáš

Vsak na ne jiz brzy dojde

Kočiř
Kočiř
18 dní

Koukejte se Vlado rozdělit o vaše přemrštěné výplaty jak je možné že jsem nikdy neslyšel že nebudou peníze na ty co nedělají

Stanislav
Stanislav
17 dní
Reply to  Kočiř

a už jste někdy slyšel,že nebudou peníze na sociální dávky pro nepřizpůsobivé?

Jan milan
Jan milan
18 dní

Na důchody si stát půjčuje v cizině vy lháři.😡

Jitka
11 dní
Reply to  Jan milan

Nejvíc si půjčují pro sebe do kapsy, malá domů

Josef
Josef
18 dní

To je protiprávní politika vůči důchodům, tato kauza by měla mít soudní dohodu, jak to okrádání občana který čili život dřel a nemusí žít se ženou.
Pokud se toto stane hodlám se od své ženy od stěhovat, aby jsme měli každý svůj životní důchod.
Lidově řečeno : můj dům můj hrad mé peníze.
Toto doporučuji všem důchodcům které jsou sezdaní a žijí v jedné společnosti.

Zdenka
Zdenka
18 dní
Reply to  Josef

Takový blábol může vymyslet jen člověk mdlého rozumu. Je dopředu jasné, že to lidé nebudou ochotni akceptovat. Z mnoha důvodů. Ani tak nevadí, že má někdo blbé nápady, ale co mě přijde absurdní je to, že takovéto stupidní návrhy bývají většinově schválené.