Krachují banky. Jak jsou na tom ty české? Jednu věc si musíte ohlídat

Začátek nového týdne pokračuje v duchu závěru toho minulého. Na bankovním trhu je pořádně rušno, protože ve Spojených státech amerických se hned několik bankovních domů dostalo do dramatických problémů. Dvě banky dokonce už zkrachovaly, když nedokázaly dostát svým závazkům vůči klientům.

Přelije se to k nám?

Viděli jsme ukázkové “runy na banku”, kdy střadatelé doslova za pár hodin vybrali z bank veškeré peníze, a ty jednoduše musely zavřít. Nakonec musel zasáhnout americký systém pojištění vkladů, protože vážně hrozil dominový efekt. Ten pak všechny ujistil, že vklady jsou v bezpečí i nad limit 250 tisíc dolarů.

Také v Evropě se dostaly akcie bank pod tlak, byť zatím není znám případ žádné, která by nedokázala vyplácet vklady. Zkušenosti ale říkají, že problém se může velmi rychle přelít mezi kontinenty. Potíže v Evropě mohou být teoreticky podobného rázu. Banky jednoduše nemají dostatek hotovosti, ale prostředky klientů mají různě vázány v půjčkách či dluhopisech. Když je musí najednou prodávat, jejich cena klesá.

Banky v České republice by nicméně měly být v pořádku. Zdejší bankovní systém platí za jeden z těch silnějších v Evropě a banky obecně nemají žádné historické problémy. Loni jsme tu sice viděli krach Sberbank, ale ten byl způsoben spíše geopolitickou událostí.

Foto: Shutterstock

Takhle o nic nepřijdete

Přesto by si lidé měli dát na jednu věc dobrý pozor, pokud chtějí mít své prostředky opravdu v bezpečí. V České republice rovněž funguje systém pojištění vkladů, který kryje prostředky do 100 000 euro v každé jedné instituci.

Pakliže by teoreticky zkrachovala nějaká banka, byla by vám pojištěná částka do jednoho měsíce vyplacena. Dnes jde přibližně o ekvivalent 2 450 000 korun. V případě, že chcete mít úplnou jistotu a máte uloženo větší množství prostředků v jedné bance, není nic jednoduššího než si je rozdělit do více ústavů, a tak si pojištění efektivně navýšit. Potom vás ani případný krach banky nemůže ohrozit.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš
Lukáš
1 rok

Máte tam chybu… Sice je účet je,, pojištěn” do 100 000 eur, ale bank ze kterého se čerpá vysála Sberbank, co kdyby krachla komerční banka, nebo ČSOB, ty mají větší počet klientů???