Krevní sraženina v těle může náhle ukončit život. Projevuje se nenápadně, je třeba se naučit ji rozpoznat

Patříte mezi ty, kdo často cestují, máte sedavé zaměstnání, jste po úraze a bez pravidelného pohybu? Pak u vás roste riziko vzniku krevní sraženiny. Naučte se rozpoznávat příznaky trombózy.

Proč vznikají krevní sraženiny

Krev má schopnost srážlivosti z důvodu zastavení krvácení při řezné ráně. Bohužel někdy dochází ke sraženinám i uvnitř tělního oběhu. To může být velmi nebezpečné. Krevní sraženina ohrožuje vnitřní orgány a někdy je příčinou i úmrtí.

Jakmile vznikne v těle krevní sraženina (tromb) je pravděpodobné, že se dostane do srdce, plic nebo mozku.

Rozpoznejte krevní sraženinu

Krevní sraženina se může projevit různým způsobem, některé příznaky jsou nenápadné a snadno je zaměníte za jinou obtíž. Nejběžnějším příznakem je otok paže nebo jedné z dolních končetin. V okolí postižené cévy se začne objevovat horkost, pokožka je citlivá a okolí promodrá. Při trombóze vás končetina začne bolet bez zjevné příčiny, a to i v klidovém stavu. Bolest se objevuje pouze v jedné z končetin.

Pokud se krevní sraženina dostává do plic objevuje se ostrá a bodavá bolest za hrudní kostí. Osoby mají problém s nadechnutím, dýchání je mělké. Potíže s dýcháním může provázet suchý a dráždivý kašel. Krevní sraženina je doprovázena poklesem krevního tlaku a zvýšenou činností srdce. Z důvodu nedostatečného okysličení se mohou objevit mdloby nebo dokonce stav bezvědomí.

Krevní sraženina může zcela ochromit organismu. Způsobí infarkt či mozkovou mrtvici. / Foto: Shutterstock

Jak postupovat při podezření na krevní sraženinu

Pokud se u vás objeví některý z výše popsaných příznaků, rozhodně nebezpečí nepodceňujte a vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak eliminovat vznik krevních sraženin

Základem je pravidelný pohyb a správná životospráva. Dále je třeba dávat pozor během dlouhého sezení nebo delšího pobytu na lůžku. Problémem je i nepohodlné mnohahodinové cestování. Více ohroženy jsou ženy těhotné či v šestinedělí.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments