Krvavý flek na matraci dokáže potrápit. Naše babičky je odstraňovaly speciálním fíglem

Skvrny od krve patří k těm nečistotám, které se hůře odstraňují. Přesto se s nimi dá popasovat pomocí několika surovin, které stojí jen pár korun a obvykle je najdete v každé domácnosti.

Studená voda je základ

Krev na oblečení je nepříjemná záležitost, ale obvykle ji zvládneme vyprat. Důležité je použít k tomuto účelu studenou vodu. Daný kousek je potřeba co nejdřív namočit, ideálně na několik hodin. Poté jej můžete vyprat i v pračce na nižší teplotní stupeň.

Ale co s matrací, která se nevejde ani do umyvadla, ani do pračky? Tam už je vyčištění krvavé skvrny složitější. Není však třeba zoufat. Hlavní je vrhnout se do odstraňovaní včas, ideálně hned. Zaschlé skvrny se totiž čistí výrazně hůře.  Pak už stačí jen použít ty správné prostředky.

Zasáhněte rychle

Skvrny nejprve opatrně vysajte pomocí hadříku namočeného ve studené vodě, případně za pomoci papírových utěrek. Dávejte pozor, abyste skvrnu nerozetřeli – jen by se tím zvětšila. U menších skvrn by takto rychlý zásah mohl stačit. Suchým hadříkem poté vysajte vlhkost a nechejte matraci pořádně proschnout, nejlépe venku na sluníčku.

Soda a peroxid jako sázka na jistotu

Pokud výše popsaný postup nepomohl, je třeba povolat silnější pomocníky. Zkuste si vyrobit pastu z půl hrnku jedlé sody a půl hrnku peroxidu vodíku. Pomocí kartáčku tuto směs naneste na skvrnu a nechte působit asi půl hodiny. Potom pastu odstraňte hadříkem namočeným opět ve studené vodě. Uvidíte, že bude skvrna pryč. Matraci nechejte samozřejmě dobře proschnout.

Foto: Shutterstock

Co na starší skvrny

Pokud bojujete se skvrnami zaschlými, budete mít práci o něco těžší. Zkuste na ně použít odstraňovač skvrn na bázi enzymů. Naneste jej na vlhkou utěrku a opatrně rozetřete od okrajů skvrny po střed. Případně jej můžete na skvrnu nastříkat pomocí láhve s rozprašovačem. Poté jej nechte působit minimálně čtvrt hodiny. Hadříkem namočeným do studené vody následně skvrnu jednoduše setřete.

Další variantou je směs umíchaná z půl hrnku bělidla a půl hrnku vody. Naneste ji na skvrnu třeba pomocí kartáčku a nechte působit alespoň dvě hodiny, klidně ale i déle. Poté opět setřete vlhkým čistým hadříkem. Matraci je nutné nechat důkladně uschnout a pak už ji můžete opět používat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments