Které čisticí prostředky byste nikdy neměli míchat. Hrozí vám závažné zdravotní problémy

Snad úplně všichni milujeme, když máme doma krásně uklizeno a žijeme v prostředí, které je čisté a hygienicky bezpečné. A právě takovou domácnost bez čistících prostředků není možné mít. Jen si představte, jak umyjete toaletu pouze s vodou a hadříkem? Nebo špinavou vanu? Bez chemie to rozhodně nepůjde. Na druhou stranu, pokud jste člověk, který rád hledí na ekologii a životní prostředí, využijete sílu přírodních čističů. Jenže i u nich je potřeba dbát vysoké opatrnosti a některé z nich nemíchat dohromady, jinak vznikne chemická reakce, která může být až život ohrožující. Které z nich nemíchat dohromady?  

Chlorové bělidlo smíchané s octem

Bělidlo a ocet, od pohledu silný dezinfekční prostředek, který bude jako dělaný na toaletu pro zničení choroboplodných zárodků, ale zadržte. Právě tato kombinace nesmí přijít dohromady. Po smíchání vzniká nebezpečný plyn, který se vypařuje do ovzduší a my jej dýcháme. I při nízkých hladinách způsobuje kašel, slzení očí či potíže s dýcháním, proto raději tyto dvě složky dohromady nemíchejte. 

Jedlá soda a ocet, oblíbené suroviny

Koho by to napadlo? I tyto dvě suroviny? Přestože jsou soda i ocet ideálními surovinami nejen do jídel, ale i jako čistící prostředek, neměli bychom je míchat dohromady. Zásadité vlastnosti jedlé sody a kyselý ocet po smíchání vytváří chemickou reakci, a navíc obě suroviny značně pění, což může způsobit explozi klidně i plastové lahve. Takže v žádném případě nelijte do lahve ocet a následně nepřisypávejte jedlou sodu, raději použijte obě suroviny zvlášť. 

Zásadité vlastnosti jedlé sody a kyselý ocet po smíchání vytváří chemickou reakci. Navíc obě suroviny značně pění, což může způsobit explozi klidně i plastové lahve. / Foto: Freepik

Čistič odtoku smíchaný s dalším čističem odtoku

V žádném případě nedoporučujeme, abyste míchali dva různé čističe odpadů. Nejčastěji používáme granulky nebo tekutinu. A pokud se stane, že vám jeden z nich dochází, nikdy jej nemíchejte s dalšími jinými značkami. Může se stát, že místo uvolnění odpadu, čistit z trubek exploduje ven. Vždy používejte jeden čistič, a to tak, jak je uvedeno na obalu výrobku. Neexperimentujte a použijte ho tak, jak ho máte použít i s bezpečnostním opatřením. 

Ocet s peroxidem vodíku

Peroxid vodíku má v domácnosti velké využití, stejně jako ocet. Ovšem nikdy je nemíchejte dohromady. Pokud chcete využít jejich sílu, použijte je odděleně. Smícháním obou ingrediencí dohromady vzniká kyselina peroctová, která je toxická a způsobuje podráždění kůže, očí, ale také jícnu. Peroxid vodíku je skvělé bělidlo a dezinfekce, takže jej můžete v klidu použít samostatně. 

Foto: Freepik, zdroj: thinnergymd.com, goodhousekeeping.com

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments