Které koktejly umí nahradit snídani?

Význam snídaně při zdravém způsobu stravování není třeba vyzdvihovat. Nastartovat metabolismus a získat energii do nového dne, to vše umí snídaně. Jak ale postupovat, když máte ráno jen pár minut a musíte si rychle vzít něco do auta? Tady pomůže večer připravený kelímek lahodného koktejlu. Výživově nahradí celou snídani!

Rychle a zdravě

Když vidíme rozpis zdravého stravování, obvykle vypadá jako seznam potravin, které jsme nikdy neochutnali. Představuje náročné shánění a vaření podle nových receptů. Často máte problém najít čas na jejich přípravu. Zabalit si je a nachystat na druhý den je na několik hodin. Rychlá snídaně, která obsahuje vitamíny, minerály i dostatek sacharidů je na přípravu snadná. Nezabere déle než pět minut a ráno si ji jen vezmete z lednice. Při konzumaci si neušpiníte prsty, dámy nepokazí líčení.

Ovocné koktejly

Smoothies je dnes velmi populární. Nejen pro svou výbornou chuť, ale také proto, že obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Dodají nám energii a jsou snadno stravitelné. Smoothie můžeme být ovocné nebo zeleninové, podle chuti se dá zkombinovat ovoce i zelenina. Základní recepty se dají obměňovat tak, abyste měli každé ráno jinou příchuť. Koktejly vás nikdy neomrzí.

Základní recept na smoothies

300 ml rostlinného mléka nebo bílého jogurtu. Jedna miska ovoce. Nabízí se jakékoliv podle sezóny. Jahody, maliny, borůvky, brusinky, banán. Ze zeleniny je výborná červená řepa nebo rajče. Pro dochucení použijte jednu nebo dvě lžičky medu. Obměnit koktejl můžete několika různými přísadami. Čerstvou bazalkou, zázvorem, vanilkou, kakaem, citrónovou šťávou nebo arašídovým máslem. Do smoothies se nemusíte obávat zamíchat i chia semínka nebo nejrůznější ořechy. Ty je lepší nechat několik hodin namočené pro lepší stravitelnost a rozmixovat až po namočení.

Snídaně by měla tvořit dvacet až dvacet pět procent denního energetického příjmu, správně namíchaný koktejl to umí!

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.