Kůže je často prvním indikátorem vážných problémů v těle. Všímejte si malých změn, které mohou zachránit život

Na největším orgánu našeho těla, na kůži, můžete najít první signály nejrůznějších vážných onemocnění. Co hledat a která onemocnění se projevují pigmentovými skvrnami, flíčky na nehtech nebo zažloutlými výstupky?

Kůže, mapa potíží

Kůže je největším orgánem našeho těla, proto pokud je něco v nepořádku uvnitř, je kůže často prvním zvěstovatelem daných potíží. Pokud si budeme všímat zarudnutí, pigmentových skvrn, změny barvy pleti i její elasticity, dovede nás to ke zdroji potíží.

Nádorová onemocnění se projevují na kůži

Extrémní suchost pokožky nebo náhlý výskyt kožních výrůstků na trupu, může ukazovat na karcinom prsu, který se začíná šířit. Nádorová onemocnění o sobě dávají vědět i hladkými pigmentovými skvrnami na rukou, rtech, krku nebo v podpaží.

Červený až rudý jazyk

Vyplázněte na sebe ráno do zrcadla jazyk. Pokud má neobvyklou rudou barvu, je výrazně překrvený. To může být signálem nádoru na slinivce břišní.

Vyrážka na dlaních

Pokud se vám na dlaních nebo na hýždích objevuje šupinatá vyrážka i to může být spojeno s nádorovým onemocněním slinivky.

Atopický ekzém

Atopický ekzém je závažné onemocnění. Projevuje se svědící, zčervenalou a suchou kůží. Nejvíce jsou potíže patrné u loketního kloubu, v podkolení jamce, na šíji, ale i na obličeji a rukou.

Rýhy na nehtech

Infekční onemocnění se může projevovat na vašich nehtech. Kontrolujte, zda se vám neobjevuje příčné rýhování.

Pokud se vám společně s rýhami na nehtech objeví i otoky nehtových lůžek, může to být signálem onemocnění srdce.

Foto: Shutterstock

Tmavé skvrny pod nehty

Tmavé tečky a tmavé skvrny pod nehty jsou příznakem cukrovky, ale i zánětu srdeční chlopně.

Zažloutlé hrbolky na pokožce

Vysoký cholesterol se může projevit na kůži. Tukové látky začnou pod kůží vytvářet nažloutlé a výrazně ohraničené hrbolky. Objevují se u kloubů nebo šlach, někdy na dlaních. Pokud se výstupku dotknete, je měkký.

V případě, že se u vás některý z uvedených příznaků objeví, není radno jej podcenit. Včas vyhledejte lékaře.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.