Lékaři doporučují: Pokud užíváte tyto léky, noste roušky, i když jste očkovaní

Očkování přineslo lidem větší jistotu v tom, že se opět mohou zapojit do každodenních činností, které měli rádi a koronavirus je v nich omezoval. Ať už jde o posezení v restauraci s přáteli nebo sledování filmů v kině. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nicméně varuje, že lidé, kteří užívají určité léky, by i nadále měli být velmi obezřetní a nosit roušky co možná nejvíce.

Podle pokynů vydaných CDC se doporučuje používání roušek a respirátorů všem, kdo užívají imunosupresivní léky včetně kortikosteroidů, inhibitorů mTOR, inhibitorů IMDH, inhibitorů Janus kinázy, inhibitorů kalcineurinu a monoklonárních protilátek. Lidé, kteří tyto léky užívají, by se měli chovat jako neočkované osoby. Kromě nošení ochrany dýchacích cest tak jde především o dodržování společenského odstupu, vyhýbání se davům a špatně větraným prostorům, náležitou hygienu rukou a pravidelnou dezinfekci povrchů.

Foto: Shutterstock

Studie publikovaná v časopise JAMA zjistila, že účinnost vakcín je výrazně nižší u lidí, kteří mají sníženou imunitu v důsledku transplantace orgánu. Právě tito lidé nejčastěji užívají léky na potlačení vlastní imunity, a to proto, aby jejich tělo nový orgán přijalo.

CDC proto doporučuje tyto osoby přednostně očkovat třetí dávkou vakcíny, která by jejich imunitu vůči koronaviru měla významně posílit.

V posledních týdnech se objevují zprávy o tom, že by se k nošení roušek a respirátorů měli vrátit všichni očkovaní, a to proto, že očkování nezajišťuje bezinfekčnost, jak se dosud předpokládalo. Vědci už mají poznatky o tom, že variantu delta mohou očkovaní šířit stejně jako neočkovaní.

Foto: Shutterstock, zdroje: CDC, JAMA

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments