Lidé dávají do pračky prášek a vůbec neví, proč je přihrádka rozdělená na 3 části. Je to přitom klíčové

I když je pračka jedním z nejčastěji používaných spotřebičů, málokdo ví, proč je zásobník u většiny praček rozdělený na tři části. Problém je, že pokud budete dávat prací prášek nebo aviváž do špatné přihrádky, prádlo se nevypere tak, jak by mělo.

Tři zásobníky

První zásobník, označený římskou číslicí I, je určený na předpírku. Používá se v případě, že dáváte prát silně znečištěné prádlo na speciální program. V tom případě do ní nasypte nebo nalijte prací prostředek. Druhý zásobník, označený II, se používá na hlavní cyklus. Dává se do něj základní prací prostředek.

Ten sem dáváte pokaždé, výjimkou jsou případy, kdy používáte například gelovou kapsli a vkládáte ji přímo do bubnu. Třetí zásobník je na aviváž. Ten na sobě mívá symbol kytičky.  Do zásobníku je potřeba vždy dávat množství, které doporučil výrobce. Když budete dávat více, může prací prostředek nebo aviváž ulpívat na prádle.

Kam dávat prací prášek?

Kam správně dávat prací prášek, do bubnu nebo do zásobníku? Pokud máte sypký prací prášek, sypte je vždy do zásobníku. Tekuté prací prostředky můžete odměřit a nalít přímo do bubnu, kam přijdou i gelové kapsle. Práškové tablety pak dávejte do přihrádky. Aviváž dávejte vždy do přihrádky, aby se k prádlu dostala ve správnou chvíli.   

Foto: Shutterstock

Kdy nepoužívat aviváž?

Nedoporučuje se používat aviváž na ručníky a osušky. Bohužel pak ztrácí svou savost. Často nepotěší ani alergiky a osoby, které mají citlivou pokožku. Rovněž se nehodí na funkční oblečení, může se narušit struktura vlákna a funkčnost materiálu. Aviváž můžete v některých případech nahradit octem v kombinaci s éterickým olejem.  

Zásobní u pračky pravidelně myjte

O zásobník je potřeba pečovat stejně jako o pračku. Jednou za čas ho vyndejte a vyčistěte, a po každém praní ho nechte stejně jako pračku otevřený, aby se nevytvářely plísně.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments