Lidé na západě dávají do pračky bobkový list. Až zjistíte proč, nebudete chápat, proč jste to také nedělali

Voňavý bobkový list je nezbytnou ingrediencí, pokud vaříte polévku, chystáte základ na omáčku nebo připravujete pečeni z masa. Možná jste dosud netušili, že bobový list je dobrým pomocníkem při praní prádla.

Vůně z Malé Asie

Po celém Středomoří a v mnoha asijských zemích se pěstuje vavřín vznešený. Známe jej jako koření bobkový list a v sušené podobě jej najdeme téměř v každé české kuchyni. Odvar z bobkového listu působí jako lehké sedativum a podporuje trávení. Přidáváme jej do vývarů, do omáček, do polévek nebo při sterilizaci různých druhů zeleniny a hub.

Praní s bobkovým listem

Vložte bobkový list do prádla a prádlo bude příjemně provoněné. To ale není jediný benefit, který vám tato šikovná rostlinka při praní prádla zajistí. Bobkové listy mají dezinfekční schopnosti. Velkým benefitem je to, že při praní prádla oživuje bobkový list původní barvu. Pokud si koupíte nové kusy oblečení, perte je s bobkovým listem. Jejich barva zůstane zachována mnohem déle. Kdo má obavy z rozdrobení bobkového listu v bubnu pračky, může přidat do prádla pouze odvar z bobkových listů.

Jak připravit prací odvar z bobkového listu

Celý balíček koření dejte do hrnce s vodou a nechejte projít varem. Počkejte až odvar mírně vystydne. Sceďte jej do lavoru a prádlo na několik hodin namočte. Po namočení v odvaru z bobkového listu jej vložte do lavoru s 15 litry vody a 3 lžícemi jedlé sody. Prádlo nechejte namočené přes noc. Následně vše dejte do pračky a nastavte program dlouhého máchání. Tímto způsobem se prádlo krásně prozáří, barvy budou živější.

Foto: Shutterstock

Praní v pračce s bobkovým listem

Nové oblečení perte v pračce a přidávejte bobkový list. Ten dejte do síťového sáčku nebo odstřihněte konec silonových punčocháčů a svažte jej. Do takto připraveného pytlíčku vkládejte 5 až 7 bobkových listů a 3 lžíce sody. Sodu můžete dát přímo do bubnu pračky nebo do nádržky na prací prostředek. Nové oblečení perte na 40 °C.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments