Předražené potraviny jdou skvěle na odbyt. Výrobci slaví, lidem vyšší ceny nevadí, a tak mohou zdražit ještě víc

Ceny potravin jsou v současné době velkým tématem, kterému se nevyhne prakticky nikdo. V hospodách se o něm mluví neustále a také hospodyňky si vzájemně rády postěžují. Nejde přitom jen o jídlo. Zdražuje se na všech frontách a zásek do rodinných rozpočtů by tak měl být poměrně významný.

Dopad je zatím nepatrný

Jenže to tak na první pohled nevypadá. Nezdá se, že by lidé méně nakupovali, ba právě naopak. Nesvědčí pro to čísla ani pocity. Maloobchodní tržby jsou stále velmi vysoké a nezdá se, že by měly v dohledné době poklesnout.

Také pohled do obchodních center, která o víkendech praskají doslova ve švech, neotevírá příliš prostoru pro změnu. Když se pak v páteční či sobotní večer vypravíte do centra Prahy na večeři, nemáte si prakticky kde sednout, a to navzdory tomu, že restaurace zde zdražily významně.

Co se to tedy vlastně děje? Co to tady pozorujeme? Podle všeho se zdá, že pokud lidé něčeho měli velké zásoby, jsou to peníze, a teď je neváhají utrácet, jakkoliv si za různé položky musí podstatně připlácet. Stále je to ale příliš nebolí.

Foto: Shutterstock

Zdražovat se bude nadále

Ostatně, připomeňme, že za sebou máme období, kdy se příliš utrácet nedalo a zároveň lidem v důsledku nejrůznějších státních podpor ani příliš neklesly příjmy. Došlo také ke zrušení superhrubé mzdy a tím pádem plošnému navýšení čistých platů. Hodně stouply důchody. Nahromadily se tak úspory a peníze v ekonomice. Zdražování tak v podstatě tento stav jen dohání.

Výrobci potravin zjišťují, že mají stále poměrně velký manévrovací prostor. To může představovat přeci jen určitý zlom. Dosud se zdražování báli, aby lidé nepřestali nakupovat. Jenže to se nestalo. A tak mohou teď ceny zvýšit ještě podstatněji.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
1 měsíc

Nejhorší je to,že nikdo nebere ohled na nemocné lidi kteří potřebují speciální potraviny a to se týká diabetiků, alergiků kteří trpí celiakií což je alergie na lepek a jiná závažná onemocnění. Mně osobně se protáčí panenky, když vidím ty ceny za pečivo, mléčné výrobky některé vyskočily až o 15.-Kč na horu. Takhle brzo nebeme mít ani vodu.

Michal
Michal
1 měsíc

komentář byl (milostivě) schválen.. vy jste komici.. svoboda slova vám nic neřiká? proč se zbytečně ztrapňujete? já vám neschválím výplaty a bude

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Michal

Svoboda slova dneska? 😀
Soudruzi kdysi využívali práskače, ale tajilo se to – dneska se k bonzáctví vyzývá veřejně – to je pokrok… 🙁

Michal
Michal
1 měsíc

fór je že lidi jsou vesměs tzn většinou hloupí a zdaleka nejen proto, že tuhle sem mě jeden ptal, jak poznám esli je něco levný drahý? omg co to je za dotaz? tak člověk má zkušenosti, zná hodnotu peněz, obvyklou rsp odpovídající (výrobní ceně, doprava, marže at) cenu věcí a prostě ví, jenže většina lidi nejspíš “uvažuje” mam na to, tak to není drahý apod a podle toho to nakupování vypadá a zdaleka nejen nakupování.. nejmín 50% lidí bych sebral volební právo, prtže jejich “uvažování” se promítá i do voleb a ovlivnuje nás všechny, aby v Čez respubleju 30 let… Číst vice »

Mirek
Mirek
1 měsíc

Pane Vavrenko a ostatni, pred par dny pisete tak,dnes uplne jinak na zdrazovani.Vase clanky jsou spise opredene o dojmy,nez o fakta.Vite proc se zvysuji prijmy obchodniku? Lide nakupuji zasoby na jeste horsi casy , ktere tu stale deklarujete.Brzo vsem dojdou i uspory nebo dosly a do kramu pujdou jen pro nutne veci.Zkuste z kancliku vyjit pred markety a zeptat se napr.mladych maminek a duchodcu proc delaji vetsi nakupy….zasoby vazeny pane, zasoby.

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Mirek

Tzv. zásoby jsou pro lidi, kteří bydlí dále od obchodů, samozřejmostí – zvláště dneska, když tolik zdražila nafta a benzín – dříve se mi jen nechtělo vytahovat auto pokaždé, když mi došla nějaká složka potravy, dneska je to už i o ceně projeté nafty. Takže je běžné, že mám doma sůl, cukr, ocet, mouku, olej, sádlo, luštěniny atp. ve větším množství a průběžně je odebírám a zase doplňuju…

Iris
Iris
1 měsíc

Vavrenko, ty tlamičko šestihranná, ty už radši nic nepiš – koleduješ si…