Zafixované ceny elektřiny a plynu byly výhodné dříve. Dnes už tolik ne

Vysoké ceny elektřiny a plynu představují pro celou řadu domácností náročnou výzvu. Kromě toho, že je to velký problém sám o sobě, navíc ještě představuje poměrně náročné rozhodování na základě existujících informací.

Mnozí neví, že čerpají drahou energii

Problematika nejrůznějších tarifů a ceníků je nicméně pro obyčejného člověka velmi složitá. Řada lidí často ani neví, za jakou cenu energie čerpá, kdy jim končí smlouva či fixace a podobné věci. Pravdou je, že dříve nebyly tolik potřeba, protože ceny se zase tolik nelišily a především moc nestoupaly, často tomu bylo spíše naopak.

Jenže to se změnilo a lidé jsou často bezradní. Nebo naopak bezstarostní. Mnoho z nich si dosud neuvědomuje, že už čerpají drahou elektřinu a plyn, zatímco zálohy mají nastaveny na staré ceny. Když jim pak přijde faktura, může to pro ně být velmi nepříjemné překvapení. V tom lepším případě. V tom horším mohou zjistit, že nemají na zaplacení.

Stát teď oznámil, že cenu elektřinu a plynu zastropuje. Respektive tedy bude za zákazníky hradit rozdíl mezi zastropovanou a reálnou cenou dodavatelům. Kromě toho, že to ale zatím nebylo schváleno, nejde o všespásné řešení. Předně, i zastropované ceny jsou mnohem vyšší než ty, které lidé dosud platili.

Foto: Shutterstock

Vysoké ceny na hodně dlouho

Spousta lidí teď přitom dělá velkou chybu v tom, že si ceny elektřiny a plynu fixuje. Činí tak už ale na velmi vysokých hodnotách, které budou muset platit i do budoucna.

Pokud si říkáte, že je to přeci jedno, protože stát bude stropovat i zafixované ceny, není tomu tak docela. Strop je totiž velmi finančně nákladný a není vůbec jisté, jak dlouho bude moci být udržován. Může to být rok, mohou to být dva roky, ale také méně, pokud se to nepovede.

Pokud si však dnes zafixujete ceny na delší období, budete je muset také platit až do konce. V průběhu vám může pomoci zastropování, avšak jakmile skončí, vrátíte se k platbě zafixovaných cen.

V té době ovšem už mohou být ceny podstatně nižší. Pakliže ale zvolíte tarif zafixovaný na mnoho let, budete ho doplácet až do konce. To může být pro řadu domácností až likvidační.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 rok

Pokud zacnou atomovky bude nam az prilis horko a nebude potreba nic platit

Oldo
Oldo
1 rok

Pokud lide nevedi za kolik jim dodavaji elektrinu,jsou to ignoranti a nic jineho si nezaslouzi.

Vlapu
Vlapu
1 rok

Cena plynu a elektřiny už nikdy nebude nižší.Bude válka s Ruskou Federací to je jistá věc.