Neplatiči energií v bytových domech se teď mohou stát velkým problémem

S počátkem topné sezóny asi není většího tématu, než jsou drahé energie. O nich se sice mluví už řadu měsíců, ale teprve teď lidé naplno pociťují, co to vlastně znamená. Stále více jich musí přecházet na nové tarify a ceníky, zároveň jim chodí rozpisy záloh, které jsou skutečně nepříjemné. Do toho je tu chladné počasí, které komplikuje úspory.

Spoléhá se na společné fungování

Celá záležitost však svým způsobem teprve začíná a může přinést ještě řadu negativních překvapení. Na jedno takové mohou narazit lidé žijící v bytových družstvech, případně v domech, kde jsou byty sdruženy do společenství vlastníků jednotek (SVJ).

V těchto případech platí, že řada nákladů spojených s provozem domu, ale i samotných bytů, je společná. Následně se pak rozúčtovává mezi jednotlivé partaje. Bohužel se nicméně stává, že někteří majitelé bytů neplatí tak, jak mají. V lepším případě jsou s platbami pouze v prodlení a následně je uhradí.

Může ale dojít i k tomu, že narazíte na notorické neplatiče. Takoví sousedi jsou pak skutečně za trest. Společenství nebo družstvu pak nezbývá než neuhrazené poplatky za daný byt znovu rozúčtovat mezi zbylé sousedy.

Foto: Shutterstock

Rozdíl mezi teplem a elektřinou

K takovým situacím docházelo vždy, ovšem tentokrát to může přijít opravdu draho. Obzvlášť když vezmeme v potaz, že neplatící jedinci zřejmě nebudou klást ani nějaký velký důraz na úspory.

Situace se však v případě jednotlivých energií liší. Problémem je to především u tepla, ať už ho dodává teplárna nebo vyrábí místní kotel či tepelné čerpadlo. Jiná je situace u elektřiny, kdy byty mají obvykle vlastní jistič a měřidlo. Pokud tak někdo nehradí elektřinu, může být dodavatelem po několika výzvách jednoduše odpojen.

Neuhrazené poplatky do společné kasy však obvykle nemají příliš dobré řešení. Pochopitelně je lze vymáhat soudně, ovšem to trvá velmi dlouho a výsledek je nejistý. Často se totiž ukáže, že daný člověk oficiálně nic nemá.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Prostě stále víc lidí začíná mít plné zuby toho věčného placení stále dražších energií a dalších výdajů. Fialova vláda a energetičtí šmejdi si zahrávají s trpělivostí občanů. Proč doposud Fialova vláda nestáhla naši elektřinu z podvodné lipské burzy ? Proč doposud vláda kupuje předražené emisní povolenky, které předtím skoupili němečtí spekulanti ? Proč Fialova vláda nekriticky přijímá podvodný projekt Green deal ? Proč Fiala servilně křepčí před šílenou Uršulou a dalšími zelenými magory typu Timmermanse ? Vláda nebyla zvolena bruselskými eurohujery, nýbrž českými občany, proto by měla hájit zájmy ČR a ne zájmy Bruselu.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pavel

Tobě doteď platila účty Babišova vláda, že to teď čekáš od Fialy?

Proč nemáš akcie ty? Jakou výmluvu jsi měl předtím a jakou máš teď?

Zkus práci. Dělá to tady většina lidí a dostávají za to peníze. Z těch si pak kupují například energie, potraviny, dovolenou… Tady to není jako u vás v rusku 😛