Lógr od kávy nikdy nevyhazuji. Leštím s ním nábytek a zlikvidoval jsem tak i blechy

Káva je chutný a povzbuzující nápoj, bez kterého si mnozí nedokáží představit den. Užitečná ale může být i poté, co šálek odložíte. Ukážeme vám, kde všude se vám bude hodit kávový lógr. Poslouží jako odmašťovač i leštidlo.

Nepříjemné vymývání hrnků

Kávová sedlina je na první pohled jen nepříjemný odpad, který zanáší hrníčky, dřez a výlevky. Namísto toho abyste ji bez užitku vymyli nebo vyhodili, můžete vyzkoušet nejrůznější tipy, jak kávovou sedlinu využít v domácnosti. V domácnosti dvou dospělých, náruživých milovníků kávy, se sejde hned několik hrníčků s kávovou sedlinou. Už brzy budete vědět, jak je využít lépe.

Odmašťujte s kávovou sedlinou

Odstranit mastnotu z hrnce nebo pánve není snadné, pokud nanesete kávovou sedlinu na běžný hadřík, s odstraněním mastnoty vám pomůže. Pánev stačí pak jen opláchnout. Kávová sedlina dokáže nahradit nákladné abrazivní čistící prostředky. Pozor ale na čištění bílých a světlých povrchů, kávová sedlina barví.

Kávová sedlina při úklidu popela

Úzká lopatka a topeniště, které se snažíte vyčistit od nánosů popela může způsobit značné škody. Často se stává, že se popel rozsype na podlahu v místnosti u krbu nebo krbových kamen. Rozsypaný popel ale stačí zasypat kávovou sedlinou a úklid bude mnohem snadnější. Kávovou sedlinu můžete nasypat rovnou i do topeniště, popel nebude tolik vířit a vy jej snadněji vyberete.

Foto: Shutterstock

Odstraňuje parazity

Čtyřnohý kamarád si čas od času přinese domů i nějakou tu blechu. Stačí jej mírně namočit vodou a důkladně promnout srst kávovou sedlinou. Po chvíli srst propláchněte a blechy se z kožichu odstěhují. Postup je mnohem levnější než používání proti-parazitních přípravků, které mohou dráždit kůži.

Účinné hnojivo

Kávová sedlina je zdrojem výživy pro rostliny. Jako hnojivo ji můžete používat na zahradě nebo pro pokojové rostliny. Kávová sedlina příznivě působí na růže, kamélie či azalky, je prospěšná pro ty květiny, které mají rády kyselou půdu. Kávovou sedlinou můžete obohacovat půdu po celý rok. U pokojových květin jedenkrát za měsíc.

Další použití kávové sedliny

  • Na vatičce dokáže odstranit škrábance na nábytku.
  • Po naplnění do látkového polštářku můžete vyrobit jednoduchý jehelníček.
  • Odstraní nepříjemné pachy z rukou, použijte ji, pokud jste zpracovávali česnek či cibuli.
  • Ve sklenici s izolepou působí kávová sedlina jako past na hmyz.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Odstraňuje parazity 😀 dneska už se používají přípravky, které se nanesou zvířeti za krk a ochrana před všemi parazity funguje spolehlivě 3 – 5 měsíců.
Kdyby takto člověk “čistil” kočku, tak se škrábanců nedopočítá!

Tak růže mají rády kyselou půdu – no, to je pro mě tedy novina 😀