Málokdo si včas uvědomí, že jeho srdce má problém. Rozpoznejte příznaky infarktu před jeho příchodem

Infarktu podléhá každý rok spousta lidí. Mnohým z těchto úmrtí by bylo možné zabránit, pokud by se pacient včas poradil s lékařem. Bohužel si často pacient ani neuvědomuje, že jeho srdce nepracuje správně. Srdeční infarkt se velmi často projevuje příznaky, které si pacient nespojuje se srdcem, ale bere je za projevy únavy, stresu, žaludečních potíží a dalších.

Tichý infarkt

Nespoléhejte na to, že pokud srdeční infarkt nepůsobí silnou bolest, je méně nebezpečným. Tichý a nenápadný útok není o nic méně životu nebezpečný.

Je proto nutné znát všechny příznaky infarktu, které doprovázejí onemocnění. Zvláště pokud se ve vaší rodině v minulosti vyskytly případy srdečních onemocnění, když někdo z členů vaší rodiny trpí hypertenzí, diabetem nebo aterosklerózou.

Jak infarkt funguje

K infarktu dochází, když je narušen přívod krve do srdečního svalu. Závažnost následků závisí na stupni poškození svalové tkáně srdce. Na poškozené ploše se tvoří jizvy, stěny srdce se mohou ztenčit. To vše významně zhoršuje práci srdce a zvyšuje riziko opakovaných záchvatů s vážnějšími následky.

Příznaky infarktu

Nejčastěji se infarkt projevuje silnou, ostrou až nesnesitelnou bolestí na hrudi, která přechází do ramene a paže. Bolest trvá kolem patnácti minut, ale někdy jsou příznaky nenápadnější.

V takové chvíli stačí, když najednou bez zjevné příčiny krevní tlak výrazně klesá a stoupá. Můžete pozorovat poruchy srdečního rytmu nebo se vaše tělo pokryje studeným potem. Charakteristický je také depresivní stav a projevy melancholie.

Jakmile takové příznaky zpozorujete a máte podezření na infarkt, okamžitě volejte sanitku, než bude pozdě.

Ženy často bolest místo na hrudi cítí až v břiše. Jakmile se lékař takovému pacientovi pokusí prohmatat břicho, svaly se automaticky stahují. Jestliže vás tedy zastihne akutní forma bolesti břicha, neváhejte a kontaktujte lékaře.

Často se infarkt projevuje bez bolesti a přináší s sebou jen kašel, dušení, až nakonec přijde srdeční selhání. Jestliže nejste astmatici a projeví se u vás takové obtíže, věřte, že něco není v pořádku.

Podle odborníků byste měli zbystřit také v případě, že vám začnou nadměrně padat vlasy. Jde o příznak řady nemocí, ale může jít i o signál infarktu, který přichází přibližně měsíc před samotnou srdeční zástavou.

Foto: Adobe Stock

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments