Mám nejčistší okna v ulici. Naučila jsem se novou směs na mytí ze dvou skvělých surovin

Jarní dny většina z nás využívá k mytí oken po dlouhé zimě. Rádi bychom, aby vypadala minimálně stejně dobře, jako když je přivezli od skláře. Vyleštit je, aby nebyly vidět šmouhy, ani když do nich svítí slunce, je ale umění.

Použijte ocet i sodu

Rozhodně se vyhněte čisticím prostředkům, které obsahují alkohol. Může se zdát, že mytí je s jejich pomocí intenzivnější. Ve skutečnosti ale zanechají na skle tenký film, který přitahuje prach a vlhkost. Naopak uděláte dobře, když do vody přidáte ocet. Kohoutková voda totiž obsahuje vápník, který na vašich sklech způsobí nevzhledné pruhy.  Postačí 1 dcl octa na 5 l teplé vody.

Do roztoku namočte utěrku z materiálu, který nezanechává vlákna, a krouživými pohyby okna myjte. Případné zaschlé skvrny pohodlně odstraníte trochou jedlé sody nasypanou na mokrém hadříku. Soda je měkká, nepoškrábe skla a je to výborný ekologický čistič.

Bez stěrky to nebude ono

Nejlepším a nejefektivnějším způsobem, jak okna osušit, je použití stěrky. Držte ji tak, aby rukojeť svírala se sklem úhel 45 stupňů. Začněte stírat z levého horního rohu doprava a po každém tahu stěrku do sucha otřete. Suchá stěrka je dalším krokem k oknu bez čmouh.

Každým tahem překryjte ten předešlý o 2 cm. Ujistěte se, že po celou dobu přejíždění neztratila stěrka kontakt se sklem. Tak zabráníte vzniku velkého množství pruhů. Ani profesionálové ale nezvládnou vyčistit okna na 100 % pouze pomocí stěrky. Suchým hadříkem nebo novinami je pak dosušte a vyleštěte.

Foto: Shutterstock

Pracujte rychle

Jakmile začnete mýt okna, pracujte rychle, ať nemá voda šanci uschnout. Neutírejte okna savými hadříky. Těmi pouze přenášíte vlhkost a nečistoty po sklech, místo abyste je sušili.

Se savou utěrkou zanecháte na různých částech okna různá množství vody a způsobíte si čmouhy. Proto jsou stěrky nejlepším způsobem, jak vysušit okna. Neabsorbují vlhkost a nepřenášejí ji z místa na místo.

Vyberte si správný den

Vyberte si k mytí oken správný den. Nejlépe trochu zamračený. Jednou z hlavních příčin, proč máte na umytých oknech šmouhy, je slunce a teplo. Za slunečného dne totiž čistidlo uschne často dřív, než ho stihnete setřít. Ze stejných důvodů nemyjte okna ani za větru.

A rozhodně je nemyjte za mrazu. Mohla by ve styku s teplou vodou popraskat. Aby vaše práce měla nejlepší šanci na úspěch, vyberte si nějaký neslunečný, nevětrný a nedeštivý den. Nejlépe na sklonku jara nebo na podzim.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments