Máte neustále studené ruce a nohy? Bývá to příznak vážných chorob, poznejte, co vám může být

Staré přísloví praví, studené ruce, upřímné srdce. Bohužel se tím nelze řídit. Pocit stále chladných končetin nepodceňujte. Za pocitem chladných rukou a nohou může být skryto závažné onemocnění.

Proč máme pocit studených rukou a nohou

Tělo obvykle chlad vyhodnocuje jako stresový podnět a okamžitě přesměruje zásobování krví do vnitřních orgánů. Snížení množství kyslíku v kůži se projeví chladem a promodráním.

Další příčinou jsou pocity stresu a úzkosti. Reakce těla je obdobná. Zvyšuje se množství adrenalinu v krvi a krevní oběh zásobuje více vnitřní orgány. Aktivují se potní žlázy a studený pot vede k dalšímu ochlazení končetin.

Za neustále chladnými končetinami se nemusí skrývat jen počasí, špatně nastavená teplota v místnosti nebo stres.

Studené ruce a nohy jako příznak onemocnění

Častý pocit studených rukou nebo nohou bez zjevné příčiny může značit závažné onemocnění.

Cukrovka

Cukrovka poškozuje cévy a nervy. V důsledku závažného poškození může docházet ke špatnému prokrvení končetin. Kromě pocitu chladu vnímají osoby i mravenčení, méně cítí bolest a objevují se u nich otlaky a drobné ranky.

Zúžení malých tepen, Raynaudova nemoc

Raynaudova nemoc nemá dosud vysvětlenou příčinu. Během obtíží se malé cévy na několik minut zúží a opět rozšíří. Kůže je chvíli zcela bledá a následně výrazně překrvená.

Porucha štítné žlázy

Hormony štítné žlázy řídí metabolismus. Snížená funkce štítné žlázy způsobuje špatné udržování tělesné teploty.

Nemoc oběhové soustavy

Choroby srdce a cév způsobují špatné zásobení končetin krví. Onemocnění může být způsobeno dlouhodobým sedavým zaměstnáním, kouřením nebo zvýšeným cholesterolem.

Anemie, chudokrevnost

Malé množství červených krvinek znamená horší přenášení živin. Ne vždy je na vině nedostatek železa, je nutné pátrat po příčině anémie.

Onemocnění centrální nervové soustavy

Mezi závažná onemocnění, které se projevují pocitem chladných rukou a nohou, patří roztroušená skleróza, zánět mozku, záněty nervů, poškození míchy nebo dokonce mozkový nádor.

Jak bojovat proti studeným končetinám

Je třeba dodržovat zásady zdravého stravování a ohlídat pravidelný pohyb. Vyhnout se stresovým situacím a naučit se techniky zvládání stresu. V chladném počasí nebo v chladné místnosti se dostatečně oblékat, oblečení by mělo být spíše volnější.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.