Mentální anorexie neohrožuje jen mladé slečny. Poznejte její signály včas

Mentální anorexie je duševní poruchou, která dokázala změnit život mnoha lidem, a některé z nich dokonce ukončit. Stále opakované stereotypy tvrdí, že anorexií trpí pouze mladé ženy, ovšem pravda je jinde. Nemocného nepoznáme dle pohlaví, váhy ani podle věku. Mentální anorexie útočí nenápadně a skrývá se v mysli člověka. Rozeznat její signály od pouhého nechutenství, ať už u sebe, či jiného člověka lze jen velmi opatrně a s jistou dávkou trpělivosti.

Jaká je příčina

Za vznikem této duševní poruchy stojí mnohé události. U některých je na vině stres z okolí, zásadní události jako například smrt blízké osoby, despotická výchova a mnoho dalších vlivů. K mentální anorexii vede také častá mylná představa o těle a touha k jeho dokonalé, až nezdravé podobě. Podstatné je, že člověk s touto poruchou začne vyhledávat všemožné způsoby, jak se vyhnout jídlu a uvažovat o každém soustu, jako o největším nepříteli.

Jak se mentální anorexie projevuje

Nejde ani tolik o fakt, kolik člověk s mentální anorexií váží. Propuknout totiž může u kohokoli. Projevuje se především úporným sledováním přijímaného jídla a jeho energetické hodnoty. S nedostatečným příjmem potravin jde ruku v ruce stres, podrážděnost, únava a pocit chladu. Postižený se snaží věnovat pohybovým aktivitám a spálit kalorie, které musel přijmout. V důsledku toho časem začne ručička  váhy klesat a s tím přicházejí další obtíže. U žen se jedná o ztrátu menstruace a u mužů také o padání vlasů, lámavost nehtů, trávící obtíže nebo ztrátu libida.

Účinná první pomoc

Ačkoli se může zdát, že si s nemocí hravě poradíte sami, nenechte nic náhodě. Návštěva odborníka je v souvislosti s mentální anorexií tím nejlepším rozhodnutím. Anorexie dokáže v mysli postiženého vytvořit mnohé a i přes všechny sliby se může stát, že váha bude stále klesat a vy si ničeho nevšimnete.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.