Mohou na veganské dietě vyrůst zdravé děti?

Veganská strava je stále oblíbenější. Zapřísáhlí vegani se navíc ve velké míře stávají rodiči a je logické, že to, co považují za nejlepší sami pro sebe, se snaží přenášet také na své ratolesti. Jenže na prospěšnost veganské stravy jsou názory velmi rozdílné. Pokud do toho zapojíte dětský prvek, je celá situace ještě nepřehlednější a nejasnější.

Tvrzení: Veganská strava je pro děti zdravější než běžná strava

To je chybné tvrzení. Je sice pravdou, že veganské stravování s sebou přináší obilné produkty s vysokým podílem vlákniny, stejně jako ovoce a zeleninu. To je na první pohled zdravější než jídelníček, na kterém se skví steaky, boloňské špagety nebo chleba se salámem. Na druhé straně však vyhýbání se veškerým živočišným potravinám přináší další nebezpečí, která nejsou vůbec malá.

Mnoho látek, které tělo potřebuje k přežití, je ve velké míře zastoupeny právě v potravinách pocházejících ze zvířat. Jde především o bílkoviny, určitě nasycené kyseliny s dlouhými řetězci, vitamin D, vitamin B12, vápník, železo, jód, zinek a selen. Zatímco vegetariáni tyto nedostatky mohou pokrýt z mléčných produktů, vajec a dalších, je to pro vegany velmi obtížné. Například vitamin B12 není možné do jídelníčku veganů dostat žádným způsobem.

Výše uvedené tvrzení tak stěží platí u dospělých, natožpak u dětí. V jejich případě je totiž potřeba vitaminů a dalších látek ještě vyšší. Pokud jim odepřete jídla, která je obsahují, nemohou zdravě prospívat bez doplňků stravy, kterými potřebné látky doplní jinak než ve stravě.

Tvrzení: Veganská strava není škodlivá

Ani to neplatí obecně. Problematická je zejména tehdy, když se vegansky stravují kojící matky. Opět narážíme na nedostatek vitaminu B12. Tento svůj nedostatek přenášejí na kojence. Byla zaznamenána řada případů, kdy děti byly vývojově opožděné nebo v kombinaci s nízkou hodnotou železa v krvi trpěly těžkou chudokrevností. V minulých letech byly například v Itálii popsány dva případy malých dětí, které skončily na stanici intenzivní péče, protože trpěly zásadním nedostatkem vitaminu B12.

Ojediněle bohužel může dojít i takovému případu, že dítě dodržující striktní veganskou dietu a nedostává potřebné doplňky stravy, nakonec v důsledku špatného stravování zemře. Naposledy se tak stalo v roce 2017 v Belgii, kdy se manželský pár domníval, že jejich dítě nesnese kravské mléko, a krmil ho pouze rostlinnými alternativami mléka.

Tvrzení: Experti se shodují, že veganské stravování u kojencí a malých dětí není možné

Přes všechna nebezpečí – ani toto tvrzení není bez dalšího pravdivé. Více mezinárodních organizací zastává pozici, že dobře naplánovaná veganská strava ve všech věkových kategoriích může být přijatelná.

Všechny však dodávají, že předpokladem takové veganské stravy je dobře připravený plán, stejně jako potřebné doplňky stravy. Další mezinárodní organizace nicméně skutečně v případě dětí od veganské stravy odrazují. Naplánovat ji opravdu dobře tak, aby tím dítě žádným způsobem netrpělo, je totiž velmi složité. Dítě navíc nemusí mít zprvu viditelné problémy. Mohou se projevit až později.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

31
Komentujte

avatar
11 Komentářová vlákna
20 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
16 Autoři komentářů
abilBohušlajikaNunutkaPeter Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Luci
Host
Luci

Jste na palici. Jde vám jen o to, co byste si strčili do držky a nikdo z vás neřeší, že jste ubozí vrazi.

Bohuš
Host
Bohuš

Bohužel jedna známá veganka letos zemřela na rozvrat organismu. Smutné.
Věřím jen stravě pro všežravce.

Nunutka
Host
Nunutka

Celý článek je psaný v duchu “Jedna paní povídala”…

Petromila
Host
Petromila

V článku chybí hrubým způsobem odkazy na zdroje. Nevím, proč bych měla věřit vymyšlenému blábolu o nějakém mrtvém dítěti v Belgii. Anebo: “Byla zaznamenána řada případů, kdy děti byly vývojově opožděné nebo v kombinaci s nízkou hodnotou železa v krvi trpěly těžkou chudokrevností.”. Je potřeba dodat odkaz na zdroj, abych bylo vidět, že se to stalo ve spojitosti s vegetariánstvím či veganstvím. V opačném případě nemá článek nejmenší vypovídací hodnotu, pokud jsou tyto nepodložené skutečnosti uváděny ve spojitosti s úskalími vegetariánství a veganství.

Fanda
Host
Fanda

Samozřejmě že veganská strava je pro dětský organismus velmi škodlivá. Děti pro svůj fyzický a psychický vývoj potřebují pestrou stravu. Takže od všeho s rozumnou mírou trochu.

Antonin
Host
Antonin

Veganská strava řeší nedostatek vitamínu B12 a ten lze brát v poho v tabletách. Zbytek je blud, kterým se straší nevědomost lidí a je to celkem dobrý strašák. “Bacha, musíte jíst maso jinak umřete!” V rodině máme dost pseudo odborníku na stravu a konzumentů živočišných složek, kteří trpí na choroby srdce, střev, žaludku, pleti, obezitou atd. . Nikdo z nich zdráv není, trpí nedostatkem vitamínů … Já jsem si díky této stravě vyléčil střevní (dlouholeté) problémy a pleť. Krevní testy ok. Jsem kulturistou, moje svaly jsou veganské, žádná srágora z masa. Je to hloupý článek, který ce vyvolat strach v… Číst vice »

lajika
Host
lajika

no – zatím jsme mnohem častěji slýchala “bacha, nesmíte jíst maso jinak zemřete” :/ On maso málokdo někomu vnucuje… S tím nedostatkem (nejen) vitamínu B12 máte pravdu, jenže mícháte jabka s hruškama – lidi většinou netrpí nedostatkem toho či onoho, problémy a alergiemi proto, že jedí maso. Ale proto, že jedí hnusy, předpřipravený výživově naprosto prázdný hnoje narvaný konzervantama, aromatama, barvivama, leštidlama, kypřidlama a já nevím, čím ještě. Hlavní přínos veganství a možnej pozitivní vliv na zdraví vegana pak není v tom, že si ten člověk odpustil ten jeden kus rybícho filé, tři vejce, plátek hovězího s sklenici mlíka týdně,… Číst vice »

Luci
Host
Luci

Vitamin D, vápník, železo, jód, zinek a selen najdeme v potravinách. Například brokolice má více vápníku než mléko. Kde myslíte, že kráva bere vápník? Samozřejmě, že ze svoji rostlinné stravy! Dále se vitamin B12 doplňuje tabletami a to není žádný problém.

Renata
Host
Renata

Tak ještě, že ty tablety jsou tak zdravé.

Renata
Host
Renata

A víte, co podporuje vstřebávání vápníku? Laktóza. A víte, v čem je ideální spojení těchto dvou věcí? V kravském mléce.

Jana Novotná
Host
Jana Novotná

Mléko prekyseluje organismus a na odkyselení bere vápník z kostí.

Renata
Host
Renata

Můžete mi, prosím, poslat odkaz na nějakou studii, která toto dokazuje. Děkuji.

lajika
Host
lajika

tak třeba teď – už dlouho se snažím najít v diskusích někoho, kdo mi vysvětlí, co je to to dnes tak módní “překyselení organismu”. V čem to spočívá? Co konkrétně je kyselýho, proč, jakou chemickou reakcí se k tomu dospělo? Zatím mi nikdo (a to ani dlouhé řady článků) nedokázal odpovědět. Ráda se poučím, pokud to budete s to vysvětlit nebo aspoň dodat odkaz na nějakou skutečně relevantní studii, budu jen ráda. Zatím jsem ale na základě naprostých nesmyslů omílaných nejen v diskusích, ale i ve článcích dospěla k závěru že je to a) kravina b) moderní pověra c) obchodní… Číst vice »

Peter
Host
Peter

Renato, ty si pica, kdybys totiz pica nebyla, vedela bys, ze daleko vic lidi ma problem se vstrebavani laktozy, nez ze by ji nemeli. Proc by se tak rozmohli napriklad produkty bez teto latky?

Renata
Host
Renata

Pane Petře, Váš vybraný slovník mluví za vše. Jste bezesporu velmi kultivovaný a inteligentní člověk ….. “rozmohly produkty”. Víte, že v českém jazyce existují i háčky a čárky nad písmeny? Napište nám, prosím, ještě více příspěvků. Jistě tu tuto diskuzi obohatí 🙂

Eva
Host
Eva

Zajimaly by mne nazvy organizaci, co veganstvi doporucuji a nedoporucuji? Pak by mne zajimalo to, zda dite co umrelo na nedostatek B12 (a vlastne i deti co skoncilyna JIP), nemelo jiny problem a zda bylo na pestre veganske strave a kolik mu bylo let. A v neposledni rade zdroj techto informaci. Dalsi dotaz zni, proc se vsem detem predepisuje vitamin D, kdyz z clanku vypliva, ze v konvencni strave je ho dostatek? Dalsi vec je ta, ze nechapu jak muzete tvrdit, cituji: ‘Například vitamin B12 není možné do jídelníčku veganů dostat žádným způsobem.’ Cozpak neexistuje vitamin B12 ve forme doplnkuvstravy… Číst vice »

lajika
Host
lajika

tak – to máte jistě pravdu (s tím vitamínem B12), ale tak úplně si nejsem jistá, jestli stravovací plán založenej na tom, že se některé zcela zásadní složky musí saturovat “uměle” doplňky stravy není už tak trochu…na hlavu. V extrémním případě by tak člověk posnídal nějakej ten amaroun, poobědval hrst pilulí a povečeřel nějaký ten “komplexní” nápoj, ale je to skutečně ještě strava? Mám za to, že nic se nemá přehánět. Je logické a rozumné zajímat se o to, co jím, je dnes už prakticky nezbytné číst složení potravin, je prima vařit ze základních surovin, najít si spolehlivé dodavatele ovoce… Číst vice »

Pavel10
Host

Ni jedno není dobré.Strava má býtui vyvážená,k potřebám lidí,hlavně dětí,a nic se nesmí přehánět.Znám lidi co dětem dávají jen bio stravu a ne rozmanutou a potm,ty děti trpí alergiemi,skoro na vše.A když nedává moje příbuzná dětem ani rohlík,protože prý je tam mléčná bílkovina,což je blbost tak už se ničemu nedivím.A vše bio,jen nevím kde a jak to v tomto životním a životu nepřátelském prostředí někdo vypěstuje.Nebo se krávy pasou na jiné planetě a zelenina,ovoce a obiloviny také?Ano ty éčka nejsou zrovna nic moc,ale zase nám to vdrží lépe,a nekazí se to,jinak je to za dvy dny nepoživatelné,i když je to… Číst vice »

David
Host
David

V bilem rohliku je hlavne spousta lepku. Anti-bio postoj je u nas velmi popularni, zrejme hlavne u lidi, kteri nehledi na to, jake chemikalie do sebe v jidle take cpou. Defacto je to nakonec kazdeho vec co ji a zrejme asi ani jedna strana druhou nepresvedci. Jsme holt rozpolcena spolecnost.

lajika
Host
lajika

Lepek škodí jen velmi úzké skupině lidí, ten, komu lepek neškodí, by se mu vyhýbat neměl. Zvláště v dětském věku ne. Bio má výhodu v tom, že by mělo být (mělo by!) šetrnější k přírodě. Tu nevýhodu, že éčka jsou často skutečně nahrazena řadou toxinů vzniklých při pěstování (např v plodinách napadených plísněmi a škůdci), skladování (obvykle mykotoxiny z plísní) nebo překročením v mnoha případech opravdu nedlouhé doby použitelnosti. Zatímco éčka v potravinách jsou velice pečlivě sledovaná, o jejich přítomnosti se dozvíte z obalu a limity jejich obsahů jsou, alespoň u nás, poměrně přísné, o tom, kolik nejrůznějších “nedobrot” obsahují… Číst vice »

Karel
Host
Karel

Má manželka je dokonce Vitariánka a náš syn je od narození Vitarián a pravidelné testy, ukazují, že je vše v pořádku, dostatek B12 a s tím železem byl trošku problém, ale po zapracování více zelených potravin měli nedávno oba dva železa nadbytek, což není pro tělo dobré. A jen podotýkám, že na této stravě manželka kojila syna přes 3 roky. Díky této stravě si vyléčila všechny alergie, na které trpěla (kovy a pyl) a dokonce se zbavila začínajícího se astmatu. Takže, některé tvrzení v tomto článku, jsou dost zavádějící a strašit úmrtím dítěte, je už dost za hranicí etiky. Stačí… Číst vice »

David
Host
David

Uprimne jsem rad, ze vam to funguje. Ovsem vetsina si bude myslet, ze hazardujete se zivotem vlastnim i ditete. Ona ta konzumni propaganda je silna a malo lidi je schopno si hledat informace, ci zkouset neco neobvykleho.

Renata
Host
Renata

Nedodávat plnohodnotné bílkoviny rostoucímu organismu je trestuhodné. Uvidíme za pár let…

abil
Host
abil

Takze je pro Vas vhodnejsi variantou pro deti sladke bile pecivo, jidla ze sacku, casta navsteva fast foodu, slazene ‘jogurty’, ruzne detske ‘svacinky plne mleka’, kupovane dzusy a jine sladke napoje, minimum ovoce a zeleniny. Dokonce jsem videla, jak maminka dava malemu diteti v lahvi colu. Samozrejme i veganska strava muze byt velice nezdrava, zvlast kdyz jsou to neznali zacatecnici. Obvykle si vegani velice peclive svuj jidelnicek planuji, zvlast pokud jde o deti. Ve svete je epidemie obezity /nejen/ u deti, ktere se zivi beznou stravou a ty deti maji veliky nedostatek zivin, stejne jako podvyzivene deti v chudych zemich.

lajika
Host
lajika

a jak vám z tvrzení, že děti potřebují plnohodnotné bílkoviny vyplynulo, že je podle paní Renaty zdravější sladké bílé pečivo, častá návštěva fast foodu a minimum ovoce a zeleniny než veganská strava? To je uvažování hodně za roh. Teda možná úplně jiným směrem. Vejce, sýry, zakysané mléčné výrobky, ryby, maso – kde v tom vidíte sladký bílý pečivo a colu, časté návštěvy fast foodu a minimum ovoce a zeleniny?

Karel
Host
Karel

A co je to plnohodnotná bílkovina? Určitě to není maso a mléčné výrobky. Rostlinná bílkovina je pro lidské tělo lepší než ta živočišná. Zkuste si o tom něco zjistit, vřele doporučuji pro začátek tuto přednášku Petra Ludwiga, který zjišťoval co má vliv na délku života, včetně stravy co jíme. A to jsou fakta a ne žádná propaganda něčeho…
zde máte odkaz: https://slideslive.com/38898038/special-metaprednaska-petra-ludwiga-co-vi-veda-o-dlouhovekosti

lajika
Host
lajika

Právě o tom, kolik dětí má problémy kvůli nevhodné stravě matek, je tento článek. I když – pravda, by to mohl být teprve první díl.

David
Host
David

Hmmmm, co tedy deti, ktere vyrustaji v kulturach, kde je veganska strava normou po stovky let? Lepsi tedy malym detem davat bily rohlik se salamem? Trocha googleni odhalila, ze b12 je ve kvasnicich, tak lze doplnit skrze “pivovarske kvasnice”, ktere by nemely obsahovat zvireci produkty.

Jan
Host
Jan

Ktere kultury jsou veganske? A jak si tyto deti vedou oproti detem, ktere veganskou stravu nemaji. A to ze se deti stravuji vegetariansky ci i primo masem neznamena, ze mu budu davat rohlik se salamem. To je hloupy argument.

Pavel10
Host

Táké se ale dožívají měně let a trpí chorobami,které by jinak nedostali,protože ztratili na skoro vše imunitu,protože si ji nedokáže vytvořit.Já jím vše,ale v rozumné míře anic mi nevadí,snad jen to co mi nechutná,ale není mi z toho špatně jen nemám dobrý pocit,ale tak to nejím a je to v pořádku.

lajika
Host
lajika

tak tohle mě skutečně zaujalo. Které kultury jsou veganské už po stovky let? Vitamín B12 v pivovarské droždí primárně není. V prodávaných produktech je uváděn a je jistě i přítomen, ale dostal se tam jedním ze dvou způsobů – buď byl přidán anebo byly kvasnice kultivovány v prostředí vitamínem B12 obohaceném. Pak byste měl asi pátrat po tom, jakého původu byl onen přidaný vitamín B12. Více informací zde: https://veganhealth.org/what-every-vegan-should-know-about-vitamin-b12/ Vitamín B12 se ukládá v játrech a jeho zásoby jsou schopny často saturovat běžnou potřebu organismu po celé roky – přitom se ovšem vyčerpávají, takže původně dobře se cítící vegan, který… Číst vice »