Mononukleóza je obtížná choroba. Co je třeba vědět o nemoci z líbání?

Mononukleóza je nemoc, které se také přezdívá “nemoc z líbání” nebo “studentská nemoc”, a to proto, že k nákaze dochází přenosem slin. Když člověka postihne, je to velmi nepříjemné a léčba je poměrně dlouhá, ovšem zároveň je to také naposled, co člověka mononukleóza skolí. Napadnout člověka totiž může jen jednou za život. Jedná se o infekční onemocnění, které způsobuje takzvaný EB virus.

Jaké jsou příznaky nemoci?

Je velmi zajímavé, že často tím jediným příznakem je nadměrná únava. V pozdějším stádiu dorazí zvětšení lymfatických uzlin, což už je nepřehlédnutelné. Následuje také bolest v krku a často dochází ke zvětšení jater a sleziny. V akutním případě přijdou velmi vysoké horečky, které nelze snížit studenými zábaly nebo antibiotiky.

Jak probíhá léčba mononukleózy?

Sice je inkubační doba jen čtyři až šest týdnů, ovšem doba léčby je mnohem delší. Jelikož nemoc zasáhne játra a slezinu, je nutné dodržovat dlouhou dietu, jejíž doba se odhaduje na šest měsíců minimálně. Pokud není nemoc v akutním stádiu, není nutné pobývat v nemocnici na infekčním oddělení. Lékaři předepisují minimálně jeden měsíc klid na lůžku a další tři měsíce bez fyzické námahy.

Co se týče konkrétních léků, ke snížení teploty se podávají antipyretika, nikoli antibiotika, jak se mnozí domnívají.

Je možné vyléčit mononukleózu bez zásahu lékaře?

NE! Při příznacích mononukleózy je skutečně nutné vyhledat lékařskou pomoc. Nejedná se o onemocnění, které lze vyléčit doma. Jakékoliv oddalování návštěvy lékaře může mít vážné zdravotní následky.

Jak vypadá půlroční dieta?

Jak již bylo zmíněno, po inkubační době následuje půlroční dieta. Ta se skládá z velkého množství tekutin (je třeba pít minimálně dva litry denně), dále je třeba vynechat alkohol, který je pro játra obrovskou zátěží. Taktéž je třeba omezit tučná jídla, což jsou smažená jídla nebo sladkosti (zejména čokoláda je velké tabu).

Ideální je vařit jídlo na vodě a jídlo nesolit. Z počátku se pacient musí vyhnout i kořeněným jídlům, povoleny jsou jen bylinky.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments