Myju okna zvenku a už se nebojím, že spadnu. Tchyně mi poradila fígl, díky kterému nemusím ani vylézat

Každoroční jarní úklid je na spadnutí. I ve vzduchu už je jaro cítit. Můžete se tak pustit do mytí oken, aniž byste se museli obávat, že u toho umrznete. Okna totiž bývají první věcí, kterými úklid po dlouhé zimě začíná.

A těm, kdo bydlí ve vyšších patrech, přináší i pravidelnou dávku adrenalinu. Aby totiž mohli umýt okenní skla i zvenku, musí vylézt na parapet, chytit se rámu a vyklonit se do ulice. A to je poměrně nebezpečná aktivita, přestože se provozuje už mnoho let.

Pořiďte si magnetické houby

Konečně na obyvatele bytů v horních patrech začali myslet i výrobci čisticí techniky. Do budoucna tedy budou i hospodyňky, obývající horní podlaží, v bezpečí. Už se nebudou muset obávat, že je při mytí oken přepadne závrať nebo jim uklouzne noha.

Právě pro ně totiž jsou na trhu k dostání magnetické houby! Dokáží umýt a naleštit okna i zvenčí, zatímco vy budete stále v bezpečí místnosti. Vypadají jako houby s rukojetí a jsou k sobě přitahovány silným magnetem. Pokud je přiložíte na sebe, ale každý z opačné strany okna, pohyb jedné způsobí pohyb té druhé. A aby se zabránilo jejich pádu, jsou spojeny bezpečnostní šňůrou.

Foto: Shutterstock

Jak s takovým zařízením pracovat?

Otevřete okno a než začnete s mytím, proveďte experiment. Vyzkoušejte, jakou silou jsou k sobě oba komponenty přitahovány. To vám umožní zvolit vhodnou rychlost, kterou budete nástroji pohybovat.

Potom houby namočte, zajistěte je bezpečnostní šňůrou, přiložte na skla a začněte s mytím. Vyhněte se přitom rychlým pohybům a zatáčkám. Napoprvé to nemusí fungovat, tak neklesejte na mysli a zkuste to znovu. Opravdových úspěchů dosáhnete, jako v jiných případech, díky nashromážděným zkušenostem.

Až se se svými houbami sžijete, uvidíte, že umytí a vyleštění jednoho okna vám nezabere víc než 10 minut.

Vybírejte podle tloušťky skel

Nezapomeňte si zkontrolovat, na jakou tloušťku jsou magnetické houby, které si přemýšlíte pořídit, koncipovány. Některé jsou totiž určené k mytí jednoskel a na dvojitá nebo trojitá skla bude přitažlivá síla jejich magnetů nedostatečná. Vyberte si proto takové houby, které byly vyrobeny právě pro vaše okenice.

Nezapomeňte na ocet

Při mytí oken nepoužívejte jen kohoutkovou vodu. Ta totiž obsahuje i vápník, který může na oknech způsobovat šmouhy. Do vody proto přidejte i ocet v poměru 1dcl octa na 5 l vody. Zbavíte se tak nejen šmouh, ale i případných mastných skvrn na sklech.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments