Na 40°C už nikdy prát nebudu. Instalatér mi prozradil věc, kterou nám výrobci tají

Praní na 40°C je jedno z nejčastějších. Ne vždy je třeba prát na tuto teplotu, ale stačí vám i nižší. Cedulky na prádle vám udávají maximální teplotu, na kterou by se prádlo mělo prát, aby nedošlo k jeho poškození. Pokud se tedy rozhodnete prát prádlo na teplotu nižší, vůbec nic tím nezkazíte ba naopak.

Nevýhody praní na 40°C

  • Může způsobit vyblednutí barev
  • Prádlo se může srazit
  • Jemné tkaniny se mohou poškodit
  • Vyšší spotřeba energie a tím i vyšší provozní náklady

Praní na 30°C

Praní na nižší teploty má své nesporné výhody. Pokud se tedy rozhodnete prát prádlo na 30°C je dobré použít kvalitní prací prostředek a jeho dostatečné množství. Na trhu je široká nabídka od pracích prostředků na funkční oblečení, barevné prádlo, bílé prádlo, vlněné oděvy atd. Některé značky dokonce nabízí speciální prací prostředky na praní při nízkých teplotách.

Pokud je na oblečení skvrna, je vhodné ji předem ošetřit přípravkem na skvrny. Pokud zvolíte teplotu praní 30°C doporučuje se delší doba cyklu praní, která působí na odstranění skvrn.

Foto: Shutterstock

Bez problémů i na 20 °C

Obava, že při praní na 30°C nebude prádlo čisté není namístě. Nové pračky a jejich programy nastavené na prací cyklus při  20 °C nebo 30 °C vaše prádlo nejen výborně vyperou, ale barvy zůstanou krásně syté.

Jak ušetřit

A proč tedy neprat na 40 °C? Odpověď je zcela jednoduchá. Díky praní na nižší teplotu výrazně ušetříte své finance, neboť při praní spotřebujete méně energie. Další předností je i skutečnost, že tímto pomáháte chránit naši planetu a pomáháte snižovat ekologickou stopu.

Zkuste prát na 30 °C a už po prvním měsíci praní uvidíte rozdíl nejen u vašeho prádla, ale také ve vaší peněžence.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSun, Which

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Ručníky a osušky vždy dáváme prát na 60 stupňů. Fuj dávat je třeba jen na 30! To je zase článek jako většina tady 🤪

Honza P
Honza P
1 rok

No, to je tedy ekologie , dát 30˚ a víc prášku? Který vytváří z našich vod zelené bažiny, dělá ekzémy a taky protože na prádle zůstanou bakterie (ne že by je těch 40˚ vyřadilo, to chce alespoň 60˚…). Jiný slovy, ekologii pomůžete víc praním přes den, kdy produkují energii solární panely a ne v noci, kdy pojedete na uhlí… Klidně na 60, ale a minimem eko pracího prostředku… Právě teď, kdy to píšu, je totiž elektřiny přebytek a je zdarma… A stav vod dost špatný…