Na české domácnosti jde hrozná rána. V chystaném balíčku je pořádná finta, která je finančně položí

Dlouho očekávaný balíček opatření, které mají za cíl dostat Českou republiku z dluhové spirály, ve které se ocitla, už byl definitivně představen a popravdě vzbudil velmi rozpačité pocity. Předně je velmi nepřehledný, takže zprvu bylo těžké říct, jak toho kterého člověka konkrétně zasáhne, ale postupně se to začíná ukazovat.

To je pořádný balík

Kromě desítek menších opatření, které jsou tu zřejmě jen proto, aby to vypadalo, že se něco dělá, je tu nicméně několik zásadních věcí, které vyšly najevo až poté, co se experti na celou záležitost podívali podrobněji.

Velké zklamání panuje například ze škrtů na výdajové straně rozpočtu. Zdálo se totiž, že budou významné, ale není tomu tak. Z celkových ročních úspor 94 miliard se postarají jen přibližně o dvacet miliard. Mnozí odborníci se podivují nad tím, že nejrůznější dotace nebyly proškrtány mnohem více, protože jich stát platí ročně za 500 milionů. Jenže příjemci dotací mají také obvykle velmi silnou lobby, takže si své uhájili.

Co to znamená? Jednoduše to, že úspory nakonec budou muset zaplatit obyčejní občané. Jak informovala bývalá ministryně financí na Twitteru, pro průměrnou domácnost bude tento balíček znamenat ztrátu přibližně 100 000 korun ročně. A to je pořádný balík, který má potenciál leckoho položit, protože tyto peníze nemá jen tak někdo nazbyt.

Problémy se skrývají jako obvykle v detailech. Ačkoliv se pro většinu lidí nezvyšuje daň z příjmů, ve skutečnosti na ní zaplatí podstatně méně, protože budou zrušen desítky slev na dani, mimo jiné také sleva na nepracující manželku. Jen tak přitom do rozpočtu může přinést 25 tisíc korun ročně. Na samotné příjmové dani si potom připlatí ti, kdo berou alespoň trojnásobek průměrné mzdy.

Foto: Shutterstock

Nesmyslné přesuny

Naopak na všechny dopadne dlouho skloňované navýšení daně z nemovitosti. Ta se s velkou pravděpodobností navýší na dvojnásobek, což v některých případech může znamenat už nepříjemný zásah. Namísto třeba tří tisíc korun budete platit šest tisíc. Navíc není vyloučeno, že se tato daň bude navyšovat i v příštích letech.

Hodně problematické jsou také změny v dani z přidané hodnoty. Ty sice vycházejí víceméně neutrálně, ale dochází tu ke zbytečným přesunům, které ve výsledku zboží zdraží. Některé věci se totiž přesouvají do vyšší 21% sazby, což bude znamenat jednoznačné zdražení ze strany obchodníků, kteří si navíc obvykle ještě něco přirazí. Některé záležitosti jdou i opačným směrem, tedy do 12% sazby. Tam to ale nebude znamenat zlevnění. Zkušenost ukazuje, že si obchodníci jen navýší své marže. Pakliže by tedy zůstalo vše při starém, bylo by to pro zákazníky jednoznačně výhodnější.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Pane Vavrenko, uveďte prosím konkrétní nemovitost, že které platí občan daň ve výši 3.000,- Kč, jak jste uvedl ve svém – jak se mi to hodí – článku. Dyk

Josef
Josef
1 rok

Tahle finta nas NEMUZE polozit!

Uz davno jsme umreli hlady kvuli cenam energii a paliv, benzinu za 150,-/litr a zbytek umrzl pri teplote 18 stupnu nad nulou ve svych bytech!

Pisete to zbytecne, uz jsme vsichni po smrti!

Last edited 1 rok by Josef
Luboš
Luboš
1 rok

Ba, ba bude líp.