Na vysoký krevní tlak doplácí tento klíčový orgán. Co s ním dokáže udělat?

Neléčený vysoký krevní tlak je nebezpečný hlavně u žen, i když demence postihuje hlavně muže. Podívejme se na to, co prokázala studie.

Demence způsobuje postupnou ztrátu paměti, kognitivních schopností a schopnosti provádět každodenní úkoly. Podle Světové zdravotnické organizace WHO jí trpí 50 milionů lidí na světě a každý rok přibude 10 milionů nových případů. Léčba není známa, jen rizikové faktory, jako kardiovaskulární problémy a vysoký tlak. Chce to změnu životního stylu, jak se píše na medicalnewstoday.com. Ženy s hypertenzí jsou podle některých výzkumů vystaveny vyššímu riziku demence ve srovnání s muži.

Vyšší riziko vysokého tlaku pro ženy

Studie odborníků z George Institute for Global Health na University of New South Wales v Newtowne v Austrálii byla zveřejněna v časopise BMC Medicine. Sledovala 502 226 jednotlivců. Přinesla důkazy, že vysoký krevní tlak ve středním věku vystavuje ženy vyššímu riziku demence i po zohlednění dalších rizik. Kouření, cukrovka, vysoký obsah tuku v těle a nízký socioekonomický stav totiž ovlivňují riziko demence stejně u mužů i u žen. Biobank ve Velké Británii je biomedicínská databáze s registrovanými dobrovolníky z let 2006 až 2010. Při náboru neměl nikdo demenci a průměrný věk byl 56,5 roku. Během 2 let se u 4 068 z nich vyvinula demence.

Foto: Shutterstock

Vysoký tlak u mužů a žen

Jak se systolický krevní tlak u mužů zvyšoval z nízkého na vysoký, jejich riziko demence klesalo a opět stoupalo v křivce ve tvaru písmene U. Riziko demence zůstávalo stejné pro ženy s nízkým systolickým krevním tlakem a postupně stoupalo v souladu se zvyšujícím se krevním tlakem. Rozdíly související s pohlavím a rizikem zvýšení krevního tlaku byly zjevné i pro vaskulární demenci a Alzheimerovu chorobu.

Rozdílná léčba

Ženy užívají více různých léků než muži, které mohou mít nepříjemné vedlejší účinky. Proto by měli lékaři při rozhodování o tom, jak léčit vysoký krevní tlak u konkrétního pacienta, brát v úvahu i pohlaví a další nemoci. Účastníci studie v biobank jsouce ve srovnání s účastníky širší populace relativně bohatí, zdraví a převážně bílé rasy. Databáze poskytovala jen informace o léčbě krevního tlaku při náboru do rejstříku a ne už po další léčbě, což mohlo obojí zkreslit výsledky.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments