Na západě už se česnek postaru vůbec neloupe. Mají na to úplně jednoduchý trik

Česnek je pro naše zdraví hotový poklad. Nejen, že nám pomáhá v boji proti nachlazení, ale snižuje také krevní tlak, působí preventivně proti Alzheimerově chorobě, demenci a některým druhům rakoviny. Posiluje kosti a zvyšuje výkon. Když ho budeme pravidelně konzumovat, dostaneme do sebe vitamín C, vitamín B6 a magnesium, a navíc budeme o něco déle žít. Je to zkrátka sázka na jistotu. Nicméně jak česnek rychle a efektivně oloupat?

Začíná to v obchodě a pokračuje ve špajzu

Už v obchodě byste si svou palici česneku měli dobře prohlédnout. Rozhodně neberte kusy scvrklé, měkké nebo mající skvrny. V domácnosti česnek skladujte v otevřené nádobě (ideálně košíku) na tmavém a chladném místě. Hlavně neukládejte celé palice česneku do ledničky, to by dlouho nevydržely.

Česnek stačí protřepat

Potřebujete-li rychle oloupat větší množství česneku, položte si palici česneku na kuchyňskou linku a oběma dlaněmi na ni pořádně zatlačte, tím oddělíte stroužky od prostřední části. Nyní vložte neoloupané stroužky do větší uzavíratelné nádoby. Postačí i miska přiklopená talířkem. A teď už jen zhruba půl minuty protřepávejte.

Jakmile tato doba uplyne, můžete stroužky česneku zkontrolovat. Slupka bude sloupaná, maximálně může volně viset, nicméně i tak bude velmi jednoduché ji odstranit. Pokud vás výsledek neuspokojil, ještě chvíli v protřepávání pokračujte.  

Foto: Shutterstock

Pomůže i teplá voda

Další způsob je také velmi jednoduchý. Naplňte menší misku vodou a vložte do ní palici česneku. Celou misku pak vložte na 30 vteřin do mikrovlnné trouby. Poté česnek vyndejte a odřízněte jeden konec hlavičky. Zbytek česneku ze slupky jednoduše vymáčknete.

Tento trik můžete zkusit i bez vody, prostě jen vložíte celý česnek na chvíli do mikrovlnky. Loupání bude výrazně snazší.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
4 měsíců

A oloupat pár česneků je takový problém, že na to potřebujeme rady ze západu?