Nakazili jste se? Tyto změny na nehtech prozradí, zda máte koronavirus

Ukazuje se, že jedním z nejvýraznějších příznaků onemocnění covid-19 jsou změny na nehtech, kterých byste si na první pohled možná nevšimli. Vyplývá to z průzkumu celosvětové aplikace Zoe, která je zřejmě největším projektem svého druhu, tedy takovým, který sbírá informace o symptomech od nakažených jedinců. Aktuálně má data od více než 4 milionů lidí z celého světa.

Zástupci tohoto projektu upozornili, že se jim v aplikaci množí projevy koronaviru na nehtech, a to v podobě bílých pásků na nehtovém lůžku. Podle expertů se však koronavirová infekce může na nehtech projevit i dalšími způsoby.

Podle portálu Birminghammail upozorňují odborníci na skutečnost, že pacienti stále častěji uvádějí, že se jim po nákaze vytvořily na konečcích nehtů rýhy, případně útvar ve tvaru půlměsíce zbarvený do červena. Dalším příznakem, o kterém se zmiňují, jsou oranžové nehty a další uvádějí, že se jim oddělilo nehtové lůžku od nehtu samotného.

Podle jednoho z expertů projektu Zoe Tima Spectora není třeba se těmito jevy nějak zvlášť znepokojovat. Pokud je na svých nehtech zpozorujete, můžete si být téměř jistí, že po čase zase zmizí. U některých lidí však může jít o jediný příznak covidu. “Dostupné důkazy aktuálně naznačují, že neexistuje souvislost mezi závažnosti průběhu covidu-19 a typem či rozsahem změn na nehtech,” říká Spector.

Foto: Shutterstock, zdroj: LancsLive

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments