Nalijte ocet do pračky a své obnošené prádlo budete moct prodávat jako nové

Sepsali jsme pro vás 9 důvodů, proč byste měli během praní přidávat do pračky ocet. Dokáže totiž prádlo nejen vybělit a zjemnit. Zbaví ho i nežádoucích pachů, rozjasní barvy a navíc je levný, neobsahuje chemikálie a prospěje vaší pračce.

Zbaví prádlo zatuchlého zápachu

V zimě vyprané prádlo déle schne, a pokud nemáte nebo z důvodu úspory energie nechcete používat sušičku, může zatuchnout. Plesnivý odér získá i když ho, ještě nedostatečně suché, uložíte do koše na prádlo. V tomto případě postačí, když naplníte pračku horkou vodou, přidáte 2 šálky bílého octa a spustíte prací program.

Pokud se na vašem oblečení už objevila drobná plíseň, nemusíte ho vyhazovat. Po 1. praní pouze s octem spusťte ještě druhé kolo už s přidáním pracího prášku.

Rozjasňuje a bělí

Kyselina octová je tak jemná, že tkaniny nepoškodí. Dokáže ale rozpustit zbytky mýdel a pracích prášků, které způsobují našedlý nádech vašich oděvů. Postačí, když do závěrečného máchání přidáte ½ šálku octa buď ručně, nebo do dávkovače na aviváž. Vaše prádlo krásně vybělí a rozjasní.

Přidejte šálek octa do hrnce s vřelou vodou. Špinavé nebo zaprané bavlněné utěrky či ponožky v něm nechte máchat přes noc. Druhý den je vyperte, jak jste zvyklí. Budete překvapeni, jak čisté rázem budou.

Změkčí vaše prádlo

Nemáte-li rádi chemickou aviváž nebo způsobuje-li vám kožní problémy, přidejte do poslední máchací lázně ½ šálku octa. Oblečení bude nečekaně jemné, hebké a voňavé.

Redukuje zvířecí chlupy

Jen ½ šálku octa přidaného k poslednímu máchání pomůže zabránit zvířecím chlupům, aby se držely vašeho oblečení.

Foto: Shutterstock

Bojuje se zápachem

Pokud máte propocená trička, navlhčete jejich podpaží z vnitřní strany octem a nechte 10 minut působit. Tento postup pomůže i se zažloutlými skvrnami, které pot v podpaží, obzvláště na bílém oblečení, způsobuje. Potom už můžete prádlo vyprat jako obvykle.

Udržuje tmavé oblečení tmavé

Opět postačí přidat k poslednímu máchání ½ šálku octa. Odstraní zbytky pracího prostředku, který způsobuje našedlý odstín černých oděvů.

Zbaví prádlo pachu z cigaret

S cigaretovým zápachem si poradí 1/2 šálku octa přidaného k pracímu cyklu.

Možná je ale vaše oblečení čisté, jen nasáklo kouřem. Stejně jako polštáře nebo závěsy. V tom případě naplňte vanu horkou vodou a přidejte šálek octa. Načichlé tkaniny nad ni rozvěste a zavřete dveře. Octová pára už si se zápachem poradí.

Pomáhá v boji s vodním kamenem

Přidávání octa k pracím programům pomůže i vaší pračce. Preventivně bojuje s vodním kamenem, kterému brání v usazování. Nebudete tak muset v budoucnu kupovat drahé přípravky ani volat opraváře.

Kondicionér jako bonus

Možná i vašim maminkám babičky oplachovaly vlasy po umytí naředěným octem. Jsou po něm lesklé, neelektrizují a lépe se rozčesávají. Navíc vás tato metoda vyjde mnohem levněji než nákup kondicionéru.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments