Naše babičky si rády máčely ponožky do octa. Vyzkoušejte to také, výsledku se budete divit

Zima už je pomalu za námi, na dveře klepe jaro a s ním i nevyzpytatelné aprílové počasí. Období, kdy je chvíli chladno, chvíli prší a pak zase svítí sluníčko. Ráno je jinak než odpoledne, tak pořádně nevíme, jak se obléct, aby nám později nebylo moc teplo nebo naopak zima.

Teplotu zvládnete i bez prášků

Takové výkyvy často vedou k nachlazení a teplotám. Pokud vás nenadálá nemoc zaskočí a nechcete běhat po doktorech, vyzkoušejte osvědčené babské recepty. Pomohou vám zbavit se horečky i bez léků a chemie.

Odborníci tvrdí, že teplotu do 38 °C není potřeba srážet, stačí odpočívat a pít dostatek tekutin. Bojovat byste s ní měli začít, až 38 °C překročí. Nebo samozřejmě okamžitě, když začnete trpět. V tom případě pijte hodně tekutin, spěte, odpočívejte a jezte vitamíny. A vyzkoušejte některé z osvědčených doporučení, kterými se kurýrovaly naše babičky.

7 rad, jak zatočit s horečkou

Udělejte si obklady z tvarohu. Zabalte ho do kapesníku, přiložte na čelo a nechte aspoň půl hodiny působit. Stejně tak si s ním můžete natřít chodidla, zabalit a na to navléct suché ponožky. Klidně nechte tvaroh, ať z vás tahá horkost celou noc.

Namočte ponožky do octa. Smíchejte ocet s vlažnou vodou v poměru 1:5, namočte do ní ponožky a oblečte si je. Přes ně si dejte ještě jedny suché a čtvrt hodiny vydržte, než je sundáte.

Zabalte kostky ledu do igelitu a dejte si je do třísel. Možná to nebude úplně příjemné, ale třísly vedou krev důležité tepny. Led ji ochladí a vám se uleví.

Foto: Shutterstock

Osprchujte se vlažnou vodou. Měla by mít o něco nižší teplotu, než je vaše aktuální.

Zabalte se do prostěradla. Namočte prostěradlo do studené vody, vyždímejte ho a celí se do něho zabalte. Vydržte v něm tak dlouho, dokud bude chladit. Jakmile se začne prohřívat, oblečte si suché pyžamo a lehněte si do postele.

Studené obklady přikládejte na čelo, krk a do podpaždí na 5 – 15 minut. Pokud ale máte studené ruce i nohy, zábaly vynechte v tomto i v předchozím případě.

Máte-li doma žitnou mouku, udělejte těsto z půl hrnku mouky a vody. Konzistence by měla být roztíratelná. Natřete těsto na šátek a zabalte si do něj obě nohy až po kotníky a také zápěstí obou rukou. Počkejte, až těsto zaschne a obklady sundejte.

Pijte čaje a spěte

Pokud se potíte, nijak se tomu nebraňte, i pot vaše tělo ochladí. Jen se potom nezapomeňte převléknout do suchého. S potem opouští vaše tělo i hodně tekutin, které je potřeba neustále doplňovat. Mezi bylinky, které si nejlépe poradí s horečkou, patří heřmánek, zázvor, máta, meduňka, bezinka a pampeliška.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments