Nečekaná vyrážka? Zmírněte v rychlosti podrážděnou pokožku

Pálení a svědění pokožky může být příznakem nepříjemné alergie nebo reakce na kontakt kůže s různými materiály. Prášky zklidňující svědění nemusíte mít vždy po ruce, a proto je dobré znát alespoň pár tipů a triků pro zmírnění příznaků.

Vyhledejte zdroj

Dráždidlem může být celá škála čistících prostředků, které nesmí přijít do kontaktu s kůži. Dalšími spouštěči bývají laciné šperky, kosmetika, sluneční paprsky, špinavá voda a různé alergeny. Jelikož je mnohdy těžké, určit příčinu ihned po objevení pupínků a zarudnutí, postupujte razantně.

První pomoc

Do té doby, než vyhledáte odbornou pomoc, nepoužívejte žádné kosmetické prostředky a omezte koupelnový rituál pouze na mýdlo a šampon pro velmi citlivou pokožku. Využít lze také produktů navržených pro miminka, jelikož je jejich složení šetrné.

Veškeré šperky včetně piercingu a náušnic odložte, protože i drahé kovy u některých jedinců mohou vyvolat negativní reakci. Velmi důležitou roli hraje také prostředí. Zdržujte se v okolí s adekvátní vlhkostí a menším množstvím prachu.

Domácí péče

Nejen pilulky mohou být skvělým pomocníkem. Účinně lze proti vyrážce zakročit také pomocí přírodních léků.

Odvary z máty, heřmánku a dalšího kvítí můžete připravit snadno a rychle. Do roztoku poté vložte hadrový kapesník nebo kus plátna, a tím jemně otírejte podrážděnou kůži. Snadno tak zmírníte svědění a ulevíte podrážděné kůži. Stejnou schopnost mají také přírodní oleje. Ricinový či třezalkový jsou perfektní pomocníci při první pomoci a v lékárničce zaberou minimum místa.

Sluneční paprsky

Pokud vás trápí vyrážka a popáleniny od slunce, spíše než zahřívání pomůže ochlazení. Kromě natírání těla kokosovým olejem přijde k chuti také bílý jogurt, který při rozetření po těle příjemně chladí a zklidňuje zarudlou kůži. Kromě jogurtu zachrání kůži také koupel z ovesných vloček s následným použitím oleje na podrážděnou kůži.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments