Nechutné rybenky berou české domácnosti útokem. Zlikvidujete je touto směsí

Rybenky milují teplo, tmu a vlhko. Z toho důvodu se jim nejlépe daří v koupelně a na záchodě. Proto, když nás v noci probudí močový měchýř, můžeme po rozsvícení na toaletě potkat nezvaného hosta, v horším případě nezvané hosty. Kdo rybenky jsou a jak je vyhnat z domu?

Co všechno rybenky zlikvidují?

Kromě toho, že asi nikomu z nás není příjemné, když nám doma rejdí armáda těchto relativně nechutných zvířátek, rybenky dokážou i docela solidně škodit. Hrozně jim totiž chutná lepidlo, kterým jsou lepeny knihy, smlsnou si také na tapetách, látkách a papírech. Nepohrdnou ani lnem, hedvábím, bavlnou, kobercem a čalouněním. Aby toho nebylo málo, tak si rády přilepší moukou, cukrem a drobečky ze sušenek a cereálií. Vezmou za vděk i granulemi, těstovinami, zeleninou, sušeným masem a mrtvým hmyzem. Zkrátka sežerou prakticky všechno. Naštěstí nekoušou ani neštípou, ale stejně je doma nechceme.

Poznej nepřítele! Fascinující fakta o rybenkách.

  • Pokud rybenka přijde o anténky na zadečku, dorostou jí nové.
  • Před pářením rybenky tancují.
  • Během celého života se neustále svlékají. Jejich „svlečky“ můžeme najít po celý rok.
  • Samičky v produktivním věku kladou až 20 vajíček denně.
  • Rybenka žije 2-8 let!

Informace šílené. Kromě toho, že rybenky jsou velice plodní exhibicionisté, žijí na hmyz až nebezpečně dlouho. A při tempu kladení vajec mohou do pár měsíců či let klidně převzít vládu nad naším domovem. Jak na ně?

Jak rybenky nadobro zlikvidovat?

Nazvěte do domu škvory, pavouky a stonožky. To jsou jejich přirození nepřátelé. S tím asi málokdo bude v pohodě, takže teď seriózně.

Slupky od brambor. Ty rozložte na novinový papír na zem v oblasti výskytu rybenek a přes noc je nechte si pěkně pošmakovat. Ráno papír zabalte a slupky společně s rybenkami odneste někam hodně hodně daleko nebo spalte. Opakujte tak dlouho, jak bude potřeba.

Pak zabírá taky křemelina. Tu nasypte na inkriminované místo, kolem záchodové mísy nebo pod umyvadlo. Jakmile bude chtít tento ostrý prach rybenka přelézt, napíchne se a je po ní. Ráno oběti vysajete.

A nakonec si můžete koupit speciální lepové pasti. Nebo si jednu i vyrobit. Zavařovací sklenici oblepte zvenku oboustrannou lepicí páskou a dovnitř vložte něco dobrého, co bude rybenkám chutnat. Cukr, drobečky z müsli, těstovinu. Rybenky nalezou dovnitř, ale ven se po hladké vnitřní straně sklenice nedostanou. A máte je v pasti.

Preventivní opatření

  • Provoňte si domov. Rybenky nesnáší některé vůně. Konkrétně esenciální olej z cedru a pak taky vůně citrus, eukalyptus, máta nebo levandule.
  • Všechny potraviny skladujte v uzavíratelných plastových boxech.
  • Snažte se zbavit vlhkosti. Větrejte, pořiďte si odvlhčovač.
  • Zaspárujte, co se dá. Právě spárami (a pak taky odpadnímu trubkami, ale ty neucpávejte) se rybenky probojují až k vám domů.
  • Pravidelně vysávejte. Nezapomínejte na různé škvíry, rohy a lišty.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments