Nejkrásnější muškáty široko daleko. Budete je mít, když použijete tajnou surovinu

Muškáty nesmí chybět snad na žádném domě. Jedná se o nadčasovou květinu, která dokáže vykouzlit velkou parádu. Správná výživa je základem bohatých květů i zdravých rostlin. Tajná surovina vám zajistí obojí.

Pelargonie na každé okno

Péče o pelargonie neboli muškáty není v žádném případě náročná. Dokáží zdobit okna od května až do pozdního podzimu. Muškáty jsou typické pro své bohaté květenství a sametové pevné listy. Je snadné je řízkovat a vypěstovat si odnože podle vašich přání. Rostlinu tak můžete recyklovat nebo pěstovat mnoho let. Překrásné květy jdou vidět již z dálky a nenechají nikoho na pochybách, že vám na vzhledu vašeho bydlení skutečně záleží.

Krása z jižní Afriky

Bylo by krásné, kdyby u nás mohly muškáty růst po celý rok jako v jejich domovině na jihu Afriky. Bohužel to ale nelze. Pěstovat je můžeme pouze v teplotách nad deset stupňů Celsia, což naši zimu nepřipomíná ani omylem. Můžeme je ale zazimovat a na jaře pouze odstranit odumřelé listy. Během zimy je nutné snížit zálivku na minimum a rostliny uložit na suché a světelné místo.

Foto: Shutterstock

Množení je velmi snadné

Až si budete přát rostlinu namnožit, je to snadnější, než si myslíte. Stačí jen seříznout výhony a zasadit je. Ujmou se ihned. Nůžky nebo nůž, kterými budete řez provádět, byste pro jistotu měli vydesinfikovat před tím, než jej použijete. Je tady ale ještě jeden fígl.

Zkušení pěstitelé této africké krásky vědí, že seříznuté konce výhonků je dobré posypat skořicí, aktivním uhlím nebo polít alkoholem. Právě tak se vyhnete plísním a škůdcům, kteří se o rostlinu zajímají.

Dusíkatá hnojiva rostlina doslova miluje

Přejete si záplavu květů? Výborně. Stačí, když budete do zálivky pravidelně přidávat dusíkatá hnojiva. Když se rostlina ukládá ke spánku a na konci podzimu vám trochu přemrzne, nevadí to. V té době již budete mít nachystané zimoviště, aby se muškáty mohly odebrat k zaslouženému odpočinku. A na jaře to vypukne znovu! Řízkování, skořice, však to již znáte.

Muškáty patří neodmyslitelně na naše česká okna.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bhg

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

A ta tajná surovina je co?

Pavla Lišková
Editor
Reply to  Tomáš

Skořice, aktivním uhlí nebo polít alkoholem

Tomáš
Tomáš
1 rok

Zbytečné. Stačí nechat řízek pár hodin zaschnout. Takhle rozmnožuju muškáty už přes 20 let, a chytí se cca 8-9 z 10. Dokonce ani na Grandiflori nic jiného nepoužívám, a určitě víte, že rozmnožování Grandiflori je o dost těžší než třeba rozmnožování Peltatum.

Marie
Marie
1 rok
Reply to  Tomáš

Dusíkaté hnojivo.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Marie

A co je na tom tajného? To přece musí vědět každý, kdo někdy pěstoval jakoukoliv rostlinu.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Tomáš

Nasrat do květináčů?…