Nejoblíbenější fastfood v Česku letos už podruhé zvýšil ceny. Jsou už hodně vysoké, děje se tu něco divného

Restaurace rychlého občerstvení byly v České republice vyhlášeny mimo jiné i tím, že dlouhodobě držely velmi stabilní ceny. Týká se to především nejoblíbenějšího a největšího fastfoodu, kterým je společnost McDonalds. Ten až donedávna držel své ceny na stejné úrovni, v některých případech je dokonce snižoval.

Dříve byly ceny stabilní a nízké

Například Cheeseburger tak dlouhou dobu stál 20 korun, což bylo skutečně velké lákadlo a zajímavá cenová nabídka. Jenže potom se ceny najednou utrhly a přišla série zdražování. Ta vyvrcholila letos, kdy už na jaře musel řetězec poměrně významně navýšit ceny všech svých produktů.

Potvrdilo se ale, že zdražování z první poloviny tohoto roku stačit nebude a přijde podzimní vlna. Ušetřeni nebyli ani zákazníci McDonaldu, kteří se musí smířit s už druhým zdražením za jeden rok. To je přitom jev dříve naprosto nevídaný.

Zmíněný Cheeseburger se tak v ceně vyšplhal už na 42 korun a oblíbený Big Mac potom stojí 99 korun. Tento produkt je mimochodem součástí celosvětového Big Mac indexu, podle kterého se měří cenová hladina napříč zeměmi celého světa. Důvodem je skutečnost, že se prodává prakticky všude.

Foto: Shutterstock

Zdražilo se plošně

Znovu zdražily prakticky všechny položky. Například oblíbená Pořádná snídaně už dnes stojí 129 korun, zmrzlinový dezert McFlurry potom 72 korun.

Lidé by nad zdražením v McDonalds mohli mávnout rukou s tím, že tam stejně nechodí nebo že je pár korun navíc nevytrhne. Pozorovatelé však upozorňují na skutečnost, že tento krok pouze potvrzuje značné inflační tlaky v české ekonomice.

Jak uvedl na svém facebookovém profilu ekonomický novinář Miroslav Motejlek, základem této firmy je, že zdražuje až ve chvíli, když už to jinak nejde. Pokud by tak viděla určité zlepšení z hlediska inflačních tlaků, dost možná by k něčemu takovému nepřistoupila. Neměli bychom se tak nechat uchlácholit tím, že to nejhorší z hlediska zdražování máme za námi. Podle všeho tomu tak totiž není.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Milan
Milan
1 rok

Ať to zdraží třeba 10x … stejně tím zdražením dotujeme válku na ukrajině … tedy nejenom tímto zdražením … lidi nakupujte !!! … podporujete tím válku !!!

Kvido
Kvido
1 rok

2 deci kafe za 45 korun? Aspon tam uz nepolezu. Jen usetrim.

Michal
Michal
1 rok

Vše se zdražuje . Já jsem tam pracoval a říkal jsem když začla válka tak se musí zdražit. energie, produkty . Takže souhlasím

Aster
Aster
1 rok

No tak fastfood mě fakt nesere 😀