Nejrozšířenější pohlavní nemocí je chlamydie. Jak se projevuje?

Chlamydie je velmi známé sexuálně přenosné onemocnění, kterým trpí velká většina sexuálně žijících lidí, aniž by o něm věděla. Příliš se o něm nemluví a pokud ano, je spojeno se studem a nepříjemnými pocity. Chlamydie je při tom nutné léčit, jinak vyvolají vážnější onemocnění, jako je zánět vaječníků, prostaty, infekce u novorozenců nebo dokonce neplodnost.

Co jsou to Chlamydie

Jak už jsme napsali, jedná se o sexuálně přenosné onemocnění, které postihuje ženy i muže bez výjimky. Nejvíce náchylní jsou lidé často střídající své partnery, a především mladí lidé, u kterých je střídání běžnější. První příznaky se mohou projevit až tři týdny po nakažení, proto je možné, že lidé měnící často partnery mohou mezi tím nakazit několik dalších.

Příznaky Chlamydií

Zákeřnost Chlamydií se projevuje tím, že někteří jedinci mohou být nakaženi a vůbec o tom nevědí. Příznaky se totiž nemusí projevit ani za zmíněné tři týdny, nebo mohou být tak mírné, že si jich nevšimnete. Tento problém je především u mužů.

Nejčastějšími projevy, které by mohly napovědět přítomnost Chlamydií jsou bolestivé močení, bolesti v podbřišku, poševní výtok, výtok z penisu, bolestivý pohlavní styk u žen, krvácení mimo menstruaci a po pohlavním styku, bolest varlat. Pokud máte některý z těchto symptomů, je vhodné navštívit lékaře.

Jak lékař odhalí Chlamydie

Lékař vám nejprve položí otázky ohledně vašich příznaků. Můžete se při tom cítit trapně, ale snažte se odpovídat popravdě – jde o vaše zdraví. Následně lékař přistoupí k vyšetření. U žen se nejčastěji jedná o vaginální stěr, který se posílá na rozbor do laboratoře. U mužů pak odběr moči a krve.

Léčba Chlamydií

Chlamydie se léčí antibiotiky, které je potřeba dobrat a poté se nechat znovu vyšetřit, zda je nemoc skutečně pryč. Pokud byste kontrolu vynechali a Chlamydie by se nevyléčily zcela, vrátí se a budou i nadále ohrožovat vaše zdraví, plodnost i vaše další sexuální partnery.

Než vám lékař napíše antibiotika, bude chtít vědět, zda máte pouze jednoho partnera, nebo víc. Pokud byste nemoc zaléčili pouze vy sami a váš partner nikoli, opět by se vrátila. Pokud tedy máte jednoho stálého partnera, lékař vám nejspíš napíše antibiotika rovnou i pro něj. Pokud jich máte více, bude vám doporučeno důsledné používání kondomu a také velmi pečlivá hygiena před i po pohlavním styku.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.