Největší žrouti energie v domácnosti. Tudy vám doslova utíkají tisíce korun, aniž byste to tušili

Mnoho domácností se ocitlo v situaci, kdy musí šetřit. Mimo potravin jde hodně ušetřit i na elektřině, kde vám mohou unikat i tisíce korun. Stačí změnit pár návyků.

Sušička

Sušička na prádlo patří k největším žroutům energie v domácnosti. Kromě toho často není ani šetrná k prádlu, které se díky jejímu častému používání rychleji opotřebovává. Měli byste si rozmyslet, kdy je nutné ji použít a kdy je vhodné nechat prádlo volně uschnout.

Lednice a mrazák

Patří mezi největší žrouty energie, ale zároveň jde o nepostradatelné spotřebiče. Záleží i na tom, jak dlouho dané spotřebiče vlastníte. Lednice stará 10 let má jinou spotřebu než nová. Pokud se nechytáte aktuálně kupovat novou, pravidelně odstraňujte námrazu, která spotřebu energie zvyšuje. U lednic starších 20 je lepší investovat a koupit novější model.

Pračka

Další ze spotřebičů, které využívá každá domácnost, je pračka. Snížit spotřebu můžete tím, že některé várky oblečení budete prát na nižší teploty – ne vše je nutné prát na 60 °. Prát byste měli až ve chvíli, kdy je pračka zcela naplněná. Kombinací těchto dvou faktorů spotřebu energie snadno snížíte.

Foto: Shutterstock

Myčka

U myčky se dá využívat ekologický program, pokud do ní nedáváte extrémně zašpiněné nádobí. Zamyslete se také, zda u vás má myčka využití. Dvoučlenné domácnosti se většinou nevyplatí, u rodiny s dětmi se ale rychle naplní a efekt je výraznější. Stejně jako u pračky je vhodné ji pouštět až ve chvíli, kdy je zcela plná.

Televize

U televize se nedá mluvit o nezbytnosti, na každá moderní domácnost ji má. Pokud patříte mezi televizní diváky, nepoužívejte televizi jako kulisu, ale zapínejte ji pouze ve chvíli, kdy ji chcete sledovat. Při jejím pořizování se vyplatí řídit energetickým štítkem.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments