Není kašel jako kašel: jak je rozeznat a co na ně pomáhá?

Určitě se shodneme na tom, že kašel není nic příjemného. I když vás sám o sobě neohrozí na životě, dokáže vám běžný den pěkně zkomplikovat. Mnoho lidí si myslí, že kašel je jen jeden, což ale není pravda – ve skutečnosti jsou dva a na každý z nich platí něco tak trochu jiného.

Víte, jaký máte kašel?

Možná vám tato otázka přijde zbytečná, věřte ale, že tak zbytečná vlastně není. Pakliže se v kašlích vyznáte, snáze si tak budete moci ulevit. Tím samozřejmě nechceme říci, abyste se za každé situace snažili kašel vyléčit svépomocí, protože v některých situacích je zkrátka na místě obrátit se na pomoc odborníka – tím máme na mysli navštívit lékaře.

Kašel si můžeme rozdělit na dva základní druhy:

  • suchý
  • vlhký

Každý typ kašle se projevuje trochu jinak a pomáhá na něco odlišný způsob léčby, případně jiná léčiva, přičemž většinu z nich si můžete koupit sami v lékárně i bez předpisu lékaře.

Jak se projevuje suchý kašel

Za vznikem suchého kašle hledejte virové infekce nebo alergie, obě příčiny jsou běžné a poměrně časté. Poznáte jej podle toho, že nevykašlete vůbec žádný hlen, tzn. budete kašlat tzv. nasucho. Mluvíme-li o suchém kašli, mluvíme o té více dráždivější variantě, která vás neustále nutí kašlat, dráždí vás a je velmi nepříjemná. Často přichází v záchvatech a má tendence objevovat se v těch nejméně vhodných situacích.

Léčba suchého kašle způsobeného alergií spočívá v užívání antihistaminik, které předepíše lékař. Jedná-li se o kašlání způsobené virem, můžete si zajít do lékárny a poradit se s odborníkem, co vám na problémy doporučí – vzhledem k tomu, že se jedná o zdravotní obtíž způsobenou běžným nachlazením, nepotřebujete na léky předpis.

Jak se projevuje vlhký kašel

Druhým typem kašle je ten vlhký, který se na rozdíl od suchého projevuje tak, že během kašlání produkujete větší množství hlenu, které s každým zakašláním dostáváte z těla ven. Lékaři jej označují jako produktivní. Příčinou vlhkého kašle bývá zpravidla zánět, který se vytvoří ve vzduchových průchodech hrudníku, zánět vyvolá produkci hlenu a ten spustí kašlací reflex.

I v tomto případě lze hovořit o kašli, který může být způsobený nachlazením či běžným virem, takže opět můžeme poradit zajít si do lékárny, kde vám pravděpodobně doporučí něco vhodného, co vám určitě pomůže.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments