Než odejdete z bytu, musíte dát do mrazáku minci. Jinak si můžete zadělat na potíže

Čas dovolených je tu. Většina z nás právě míří k moři, za turistikou nebo na chaty a chalupy. Odpočinout si a nabrat sil. Po návratu nás byt přivítá ve stavu, v jakém jsme ho opustili. A nás čeká jen klasický kolotoč praní, žehlení a nakupování.

Výpadek proudu nepoznáme

Jednu věc bychom ale neměli podcenit, i když není na 1. pohled zřejmá. A vlastně ani na ten druhý, protože doma všechno vypadá naprosto nedotčeně. Jedná se o výpadek proudu.

Může ho zapříčinit bouřka nebo nekompetentní řemeslníci v sousedství. Nejste-li doma, nefungující elektřina vás netrápí. Je to ale problém pro vaši lednici a mrazák.

Pokud totiž potraviny ve vypnutém spotřebiči rozmrznou a po jeho opětovném zprovoznění znovu zmrznou, pravděpodobně to nepoznáte. Mohou pro vás ale představovat potenciální zdravotní riziko. Především houby nebo maso, u kterých navíc nevíte, jak dlouho byly v teple.

Položte na led minci

Těmto situacím ale můžete vcelku rafinovaně předcházet. A postačí vám k tomu běžná mince. Dejte do mrazáku misku nebo kelímek s vodou a nechte ji zmrznout. Na vzniklý led potom položte obyčejnou kovovou minci.

Po návratu postačí do mrazáku nakouknout a máte jasno. Leží-li mince stále na ledu, k žádnému výpadku proudu u vás nedošlo. Nebo byl natolik krátký, že potraviny nestačily rozmrznout, přestože možná stihnul rozhodit digitální hodiny na vašich spotřebičích.

Pokud ale minci najdete pokrytou ledem na dně misky zvažte, jak s obsahem vašeho mrazáku a lednice naložíte. Jestli nebude v zájmu vašeho zdraví lepší, s některými potravinami uvnitř se rozloučit. Možná se v nich totiž už stihly namnožit bakterie, přestože jsou opět ve zmraženém stavu.

Foto: Redakce AAzdravi.cz

Nenechávejte váš mrazák prázdný

Chystáte se odjet na dovolenou a před cestou jste mrazák vyprázdnili, protože si některé potraviny berete s sebou? Nebo jste z nich uvařili jídla, která si odvezete? Potom vyplňte prázdný prostor spotřebiče ledem.

PET lahve naplněné zmrzlou vodou budou v případě výpadku proudu fungovat jako chladič a udrží potraviny déle zmrzlé. Navíc váš mrazák nemá rád prázdné prostory a tyto PETky mu umožní fungovat efektivněji. Čím prázdnější mraznička je, tím více energie spotřebovává. A vás stojí více peněz. Ta plná navíc udrží svůj obsah zmrazený až 72 hodin.

Opouštíte domácnost na delší dobu? Potom zvažte, jestli vychytávku s mincí nezařadíte mezi další nezbytnosti, kterými ji před odjezdem zabezpečujete. Vaše zažívání vám případně poděkuje.

Foto: Shutterstock, zdroje: CBS News, Snopes, Lifehacker

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
11 měsíců

Super tip, jenze ja nemam rubly jako mate v navodu na obrazku. Co mam delat?