Nizozemsko je pokusnou laboratoří. Koronaviru otevřelo dveře dokořán

Zatímco většina evropských zemí se rozhodla pro klasický přístup v případě epidemie, který obsahuje dnes už dobře známé uzavírání restaurací a obchodů nebo zákaz vycházení kromě cest do práce a na nezbytný nákup, některé země se rozhodly pro opačný přístup. Přestože podobná strategie Borise Johnsona ve Velké Británii sklidila drtivou kritiku a pomalu se od ní upouští, v případě Nizozemska na ní vláda stále trvá. Tato země se rozhodla, že bude nejlepší, když se koronavirus rozšíří v celé populaci, a ta si na něj vytvoří protilátky. V projevu k národu to uvedl holandský premiér Mark Rutte.

Premiér promluvil k národu

Pravdou je, že v blízké budoucnosti se velká část nizozemské populace tímto virem nakazí,” prohlásil Rutte. “Můžeme šíření trochu zpomalit, zatímco si budeme kontrolovaně budovat skupinovou imunitu.” Podle něj to může trvat měsíce. Myšlenka skupinové imunity proti nemoci známé jako Covid-19 je rozhodně zajímavá, ale velmi kontroverzní. K jejím nejhlasitějším zastáncům patří švédský státní epidemiolog Anders Tegnell a hlavní vědecký poradce britské vlády Patrick Vallance. Nicméně Světová zdravotní organizace (WHO) tento přístup zpochybnila.

Nemáme dostatečné vědecké poznatky o tomto viru. Není v naší populaci tak dlouho a nevíme, jak se v imunologickém směru chová,” uvedla mluvčí WHO Margaret Harris. “Každý virus funguje v těle trochu jinak a stimuluje odlišný imunologický profil. Můžeme se bavit o teoriích, ale aktuálně skutečně čelíme situaci, kdy je třeba jednat.”

Opatření v Nizozemsku proto nejsou tak přísná jako v jiných zemích. Prioritou je chránit starší občany, ale zdejší vláda zkrátka přiznává, že to bude poměrně divoké. Počet případů v zemi rychle roste, ale vzhledem k tomu, že jsou testováni jen ti, co mají nějaké příznaky, není možné říct, jak moc je v zemi nákaza rozšířená.

Jak to vidí Češka v Nizozemsku

Ne všem v Holandsku se ale blahosklonný přístup vlády k šíření viru líbí. Situaci na své sociální síti popsala Češka, která v zemi dlouhodobě žije. “Sem tam tady na FB zahlédnu, jak lidi pindají proti současným opatřením v ČR. Já jsem druhým rokem v Nizozemí a místní vláda si z nás nyní udělala pokusné králíky. Nizozemská strategie je nakazit celý národ, aby si sám vytvořil imunitu. Jinými slovy prohnat virus národem, zbavit se tak legálně důchodců a lidí s podlomeným zdravím, procházející léčbou, notabene kuřáků, když ten virusek napadá plíce. Zdravotnictví i důchodové fondy tak ušetří majlant a uvolní se spousta bytů pro odolnější a zdravější daňové poplatníky. Byť já nejsem primární cílová skupina tohoto viru, jako hostitelka mu posloužit můžu a on mi za to doživotně zjizví plíce, způsobí nekrózu srdeční svaloviny a zmenší slezinu. Prostě taková chřipečka verze 2.0.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
204 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments