Snižování gramáže výrobků probíhá ve velkém. Obaly zůstávají stejné

Každý výrobce potravin nebo obchodník vám jistě potvrdí, že zdražovat lze jen do určité výše. A ta už se u celé řady produktů podle všeho vyčerpala. Zboží v posledních měsících na ceně vzrostlo o desítky procent, což je pro řadu domácností velký zásah.

Jen tak si toho nevšimnete

Bohužel však tlaky na zdražování nekončí a obchodníci se s nimi musí nějakým způsobem vypořádat. Pokud tedy už nechtějí v takové míře jednotkově zdražovat, musí přistoupit k nepříliš férovým trikům se zbožím, aby se zahojili.

V konečném důsledku to pochopitelně zaplatí zákazník, avšak současná situace je jako dělaná k vytvoření kombinace zvýšených cen a zmenšených gramáží.

Právě v tom, že kupovaného produktu dostanete méně, spočívá ten trik. Obchodníci jsou však chytří a nechtějí, aby to zákazníci prokoukli. Ti jsou totiž na podobné fígle hákliví a jen špatně by snášeli to, že musí platit více a dostanou ještě méně.

A tak dochází k tomu, že se produkty dále prodávají ve stejně vypadajících balení, ve kterých ale najdeme méně obsahu. Na první pohled je tak vše při starém. Pouze člověk, který si dobře pamatuje gramáže všech produktů, může na tento fígl přijít. Takových je ale naprostá menšina.

Foto: Shutterstock

Lidé platí více a dostávají méně

V poslední době se to děje s celou řadou výrobků. Například oblíbený margarín Flora nově váží pouhých 225 gramů, namísto standardních 250 gramů. Jde tak o pokles gramáže o deset procent. Lidl potom zase neprodává vánočku vážící 400 gramů, ale pouhých 350 gramů.

Tento trend jde skutečně napříč celým sortimentem. Například společnost Nestlé nedávno zmenšila balení oblíbeného umělého mléka Beba. Zatímco dříve obsahovalo 600 gramů sušiny, teď už je to pouhých 500 gramů. Cena je přitom stále stejná. Výrobce si navíc se zákazníky opravdu pohrál, protože na první pohled je krabice fakticky menšího produktu ještě větší než ta původní.

Nestlé je ve zmenšování obsahu opravdovým přeborníkem. Podobně totiž srazilo gramáž kakaového nápoje Granko, a to ze 400 na 350 gramů. Obal vypadá stejně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok

Ten fígl s hmotností už znám dlouho. Proto nikde nečtu jen to velké číslo s cenou, ale hlavně to malé, přepočítané na cenu za hmotnost. To si pamatuju a porovnávám.

Marek
Marek
1 rok

Aster, ty cedulky s cenou a hmotností tam nejsou pro tebe. Vůbec je nečti, jen u pokladny vytáhni kartu a o nic se nestarej 😆

Radovan
Radovan
1 rok

Aster hloupý komentář svědčí o výšce tvého intelektu

Duda
Duda
1 rok

Jj potvory… snižují gramáže a ještě zdražují…jsem zvědav,co ještě vyzkouší… určité výrobky už ze zásady omezují,či nekupuji vubec

Lenka
Lenka
1 rok

Tedy já si znižování gramáží všímám už velmi dlouho. Například u smetany ke šlehání (přesto, že se jedná o tekutinu) se dávno přešlo od mililitrů na gramy. Samozřejmě se jedná o velice malý rozdíl, ale v množství, které se vyrobí a následně prodá už to hezkých pár korun hodí. Tak jsem zvědavá, kdy se bude na kilogramy prodávat třeba mléko….