Oblíbená potravina v Česku náhle končí. Výrobce zavírá krám, už si ji nikdy nekoupíte

V České republice jsme připustili jednu velmi nemilou věc. Mnoho tradičních výrobních firem, a to i z potravinářského sektoru, jsme nechali připadnout do zahraničních rukou. Podobná věc je přitom ve většině zemí naprosto nemyslitelná, jelikož tam zkrátka klíčové firmy vlastní tuzemský kapitál.

Dopadlo to špatně

V devadesátých letech minulého století se však v Česku z nějakého důvodu rozšířila myšlenka, že aby české firmy mohly prosperovat, musí připadnout právě zahraničním majitelům. Díky tomu máme dnes dokonale rozprodanou zemi, kde velké podniky vlastněné místními podnikateli vznikají jen pozvolně a složitě.

Pravdou je, že některé privatizační příběhy se více než povedly. Málokdo by si dnes stěžoval například na to, že Škodovku v Mladé Boleslavi převzal koncern Volkswagen. Když se tak dělo, byla automobilka v nedobré kondici a německý vlastník z ní udělal špičkovou společnost.

Bohužel ale jinde už takové úspěchy příliš nenastaly. Ba právě naopak, možná by se daly najít spíše takové, kde to nakonec pro české podniky nedopadlo vůbec dobře. Trendem je totiž aktuálně jejich zavírání a převádění cenných značek někam jinam.

Přeborníkem jsou v tom právě potravinářské firmy. Jistě víte, že třeba legendární cukrovinky dnes chutnají úplně jinak než před lety. Změnila se receptura a často i výrobní závod. Teď přitom přesně k tomuto dochází v případě tradiční společnosti Znojmia.

Foto: Shutterstock

Náhle to všechno končí

Tu v roce 2015 akvíroval mezinárodní holding Orkla, který o ní tehdy jevil největší zájem, a tak ji také dostal. Mělo se za to, že výrobu okurek bude v jejích dvou závodech nadále podporovat, jelikož nebyl žádný důvod, aby tak nečinil. Na českém trhu navíc vlastní i další značky, jako je Vitana, Májka, Hamé nebo Otma.

Uplynulo ale pár let a všechno je jinak. Výroba okurek Znojmia v České republice končí a oba výrobní závody se zavírají. Všichni zaměstnanci v Bzenci na Hodonínsku a v Panenských Břežanech budou propuštěni. Je jich přibližně 250.

Čtěte také: Náhle zkrachoval oblíbený český obchod. Je to divoké. Všichni zaměstnanci padli na dlažbu, nedostali ani lednové platy

V obchodech si sice okurky Znojmia budete moci koupit i nadále, už ale půjde o jiný výrobek, který bude pocházet odněkud z dovozu. Zůstane zkrátka pouze značka, nikoliv tradice a kvalita.

Málokdo si přitom uvědomuje, co všechno tímto ztrácíme. Stačilo přitom rozhodnutí nějakého manažera v cizině a Česká republika najednou přišla o tradiční výrobu znojemských okurek. Domníváte se, že je to správné?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Leaina
Leaina
6 měsíců

Autor si měl nejdříve zjistit více informací. Jelikož společnost Orkla koupila jen samotnou značku. To, co v obchodech vidíte pod značkou Znojmia, už dávno není Znojmia. Je to jen značka nic víc. Nekoupili ani závod, natož pak receptury. Ve Znojmě už dávno nic nezůstalo, se zánikem Fruty skončilo vše …. Že bude jen značka a žádná tradice a kvalita, ale to se stalo už dávno

Žaneta
Žaneta
6 měsíců

Vy se tady něčemu divíte? Vše co v česku funguje,prosperuje se likviduje a posílá k šípku,místo toho aby se to podporovalo!!!!

Jana
Jana
6 měsíců

Já si vše zavařuji sama. Vím co si tam dám a jak to bude chutnat. Zase se k tomu budeme vracet. Koupit se dá lecos. Ovšem kvalita, děs. Tak hezký zbytek neděle